MON: chcemy kupować odpowiedni sprzęt w kraju

MON: chcemy kupować odpowiedni sprzęt w kraju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojsko chce kupować sprzęt od krajowego przemysłu, ważne, by były to produkty odpowiadające potrzebom armii - podkreśla minister obrony Tomasz Siemoniak. To podstawowe założenie grupy Bumar - zapewnia jej wiceprezes Mariusz Andrzejczak.

"Zależy nam, żeby za pieniądze, które mamy na modernizację, kupować w polskim przemyśle jak najlepszy sprzęt. To dobrze brzmi, ale jest bardzo trudne. Staramy się, aby wokół naszych zamówień budować konsorcja i oczekiwać od nich konkretnych propozycji" - powiedział minister PAP.

"Chodzi o to, żeby nie było takich sytuacji jak z platformą Anders, gdzie z przemysłu, bez akceptacji wojska wychodziły pewne plany. Powinno być tak, że na początku siły zbrojne mówią, czego potrzebują, minister obrony mówi, ile jest na to pieniędzy, potem następują trudne rozmowy" - dodał Siemoniak, nawiązując do przedstawionego w 2010 r. demonstratora technologii wozu bojowego Anders, opracowanego przez Bumar.

Zaznaczył, że "jest to fragment większego problemu, trwa dyskusja o konsolidacji polskiego przemysłu obronnego" ; przypomniał, że premier dał termin do końca marca na wypracowanie rozwiązań. "Nam w MON zależy na tym, żeby ta konsolidacja była także konsolidacją wokół zadań" - podkreślił.

"Nowa platforma jest potrzebna. Mamy ponad tysiąc wozów BWP-1 które w najbliższym czasie stracą zdolności bojowe, musimy pozyskać jakiś transporter na podwoziu gąsienicowym" - powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch.

Dodał, że potrzebna jest uniwersalna platforma, bo "chodzi nie tylko następcę BWP-1, ale również ewentualnego następcę czołgów i artylerię samobieżną na podwoziach gąsienicowych".

Cieniuch podkreślił, że nie należy "łączyć tej platformy z konkretnym produktem, jakim jest czołg". "Ta platforma jest związana ze zdolnością. Czołg może się w tej zdolności mieścić, ale nie jest on podstawowym adresatem uniwersalnej platformy gąsienicowej" - powiedział generał.

"Nasze podstawowe założenie jest takie, że będziemy rozmawiali z MON, ponieważ nasze projekty to odpowiedź na zapotrzebowanie wojska opisane jako program pancerny" - powiedział wiceprezes grupy Bumar Mariusz Andrzejczak. "W trakcie rozmów MON powstała definicja, która, mam nadzieję, przerodzi się we wstępne założenia taktyczno-techniczne uniwersalnej platformy kołowo-gąsienicowej" - dodał. Bumar zakłada, że platforma będzie uniwersalna - będzie podstawą dla sprzętu całego batalionu pancernego, od wozów bojowych po pojazdy zabezpieczenia technicznego i przeprawy mostowe.

Zgodnie z założeniami prototyp nowej platformy powstałby w ciągu dwóch-trzech lat. W perspektywie pięciu lat możliwe byłoby uruchomienia produkcji seryjnej. Andrzejczak dodał, że w pracach konstrukcyjnych zostałyby wykorzystane nowoczesne materiały, odpowiadałaby współczesnym standardom ochrony załogi, m. in. dzięki doświadczeniom z Afganistanu. "Równolegle prowadzimy prace pozwalające stwierdzić, które elementy naszych dotychczasowych projektów można by wykorzystać także w nowej platformie" - powiedział Andrzejczak. Dodał, że chodzi m. in. o te rozwiązania zastosowane w demonstratorze technologii Anders, które się okazały się udane.

W ubiegłym tygodniu krajowe przedsiębiorstwa zbrojeniowe zawiązały konsorcja zadaniowe do programów pancernych: opracowania nowego bojowego wozu piechoty, nowego czołgu, transportera opancerzonego i wozu inżynieryjnego oraz modernizacji czołgów Leopard 2A4.

W skład konsorcjów weszły Huta Stalowa Wola (przewodzi konsorcjum pracującemu nad BWP), zakłady należące do grupy Bumar (wiodące w programach nowego czołgu i modernizacji Leoparda) oraz podległe MON Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich (lider programu transportera kołowego), poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie (na czele programu wozu zabezpieczenia inżynieryjnego), Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej - Instytut Badawczy w Sulejówka oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki.

O zamiarze prac nad nowymi wozami dla wojska grupa Bumar, a potem firmy skupione wokół HSW, informowały pod koniec ubiegłego roku.

Według zapowiedzi MON w najbliższych latach wojsko zamierza zlecić opracowanie nowych wozów bojowych, zarówno na podwoziach kołowych, jak i gąsienicowych. Zamierza też zmodernizować 128 czołgów Leopard. Trwają prace - i rozmowy z fińskim licencjodawcą - nad modernizacją Rosomaków.

Do końca marca rząd ma podjąć decyzję w sprawie dalszej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Dotychczasowy program obejmował lata 2007-12 i zakładał włączanie kolejnych zakładów do grupy Bumar. Zastrzeżenia wobec tej koncepcji wyrażały HSW i wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne podległe MON. Ostatnio przedstawiciele firm zbrojeniowych i ministerstw, którym one podlegają, omawiali dwie koncepcje. Jedna zakłada bezpośrednie połączenie zakładów, druga przewiduje wariant pośredni - skupienie kilku zakładów (także wchodzących obecnie w skład grupy Bumar) w grupie pancernej wokół HSW, przed ostateczną fuzją w jeden koncern zbrojeniowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: chcemy kupować odpowiedni sprzęt w kraju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!