XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MON: wspólnie szukamy sposobu, by Stocznia Marynarki Wojennej nadal pracowała

MON: wspólnie szukamy sposobu, by Stocznia Marynarki Wojennej nadal pracowała
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort skarbu, syndyk masy upadłościowej, Agencja Rozwoju Przemysłu i MON szukają rozwiązania, które pozwoli Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) uczestniczyć w przetargach mimo upadłości - powiedział PAP we wtorek wiceminister obrony Marcin Idzik.

"Sytuacja finansowa stoczni nie powinna wykluczać takiego rozwiązania prawnego, które umożliwiałoby stoczni udział w postępowaniach, jakie będzie przeprowadzać MON" - powiedział wiceminister odpowiedzialny za uzbrojenie i modernizację po pierwszym roboczym spotkaniu w sprawie stoczni.

"Upadłość utrudnia zdobywanie nowych zamówień, wszyscy staramy się wypracować taką formułę, by interes Skarbu Państwa był zagwarantowany, a stocznia mogła uczestniczyć w przetargach" - dodał Idzik.

Dalsze spotkania grup roboczych będą dotyczyły m.in. tego, w jaki sposób dać stoczni tę możliwość, np. w ramach konsorcjów czy dzięki poręczeniom.

W poniedziałek przed MON demonstrowało ok. 200 związkowców ze Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, obawiających się o miejsca pracy.

W ubiegłym tygodniu sąd w Gdańsku ogłosił tzw. upadłość likwidacyjną SMW. Zakład stracił płynność finansową. Przez prawie półtora roku spółka była w tzw. upadłości układowej. Sąd ustanowił też syndyka masy upadłościowej stoczni; została nim Magdalena Smółka. MON zapewnia, że potrzebuje takiego zakładu jak Stocznia Marynarki Wojennej i chce, by zakład kontynuował rozpoczęte prace i mógł uczestniczyć w nowych projektach. W SMW jest budowana korweta Gawron.

99 proc. akcji stoczni należy do ARP, pozostałymi udziałami dysponuje MON. Agencja zapowiedziała w ubiegły piątek działania na rzecz utrzymania produkcji w stoczni. Ich celem ma być zapewnienie w zakładzie budowy, modernizacji i remontów okrętów Marynarki Wojennej.

Od grudnia 2009 stocznia Marynarki Wojennej znajdowała się w upadłości układowej. Przeprowadzano restrukturyzację, polegającą głównie na sprzedaży zbędnego majątku, redukcji zatrudnienia i zwiększeniu kontraktacji zamówień. W 2010 roku zwolniono ok. 200 osób; z obecnie pracujących 1068 osób w najbliższych miesiącach prace miało stracić ok. 400 osób. Stocznia MW w Gdyni w 2006 r. dwukrotnie straciła płynność finansową. Sytuacja stoczni poprawiła się po redukcji zatrudnienia i komercjalizacji zakładu.

Stocznia ma ponad 800 wierzycieli. Nie jest podawana do publicznej wiadomości kwota całkowitego zadłużenia. Stocznia - oprócz zamówień MON - realizowała także kontrakty m.in. dla podległej resortowi infrastruktury Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz dla zleceniodawców z Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: wspólnie szukamy sposobu, by Stocznia Marynarki Wojennej nadal pracowała

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!