Morawiecki: dzięki interwencji PFR huta Ferrum uniknęła bankructwa

Morawiecki: dzięki interwencji PFR huta Ferrum uniknęła bankructwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ten zakład upadłby, gdyby nie interwencja Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – mówił w sobotę w katowickiej hucie Ferrum premier Mateusz Morawiecki. Dziś spółka ta zwiększa obroty, ma stabilne zatrudnienie i szanse rozwoju.

W maju 2017 r. Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, z grupy PFR kupił nową linię oraz ustalił sposób jej wykorzystania i przejęcia przez Ferrum. Ponadto Ferrum otrzymało ok. 100 mln zł pożyczki przeznaczonej na kapitał obrotowy.

Było to zwieńczenie, trwającej kilka lat, restrukturyzacji spółki.

W 2018 r. uruchomiła ona jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji rur, zwiększając moce produkcyjne z ok. 120 tys. do 200 tys. ton rur rocznie.

Patrz też: Kolejny sukces Ferrum dzięki nowej linii. Będzie jeszcze lepiej

„To bardzo dobry przykład tego, w jaki sposób odbywa się tutaj, w woj. śląskim i na Górnym Śląsku, transformacja gospodarcza’ – powiedział premier podkreślając też, że jeszcze niedawno katowicka huta – przedsiębiorstwo o 145-letniej tradycji - po doświadczeniach „niewłaściwej prywatyzacji była praktycznie skazana na bankructwo”.

„Dzisiaj obroty rosną z dwustu kilkudziesięciu do 350 mln zł, zatrudnienie jest coraz bardziej bezpieczne, wykwalifikowani pracownicy mają pracę” - wyliczał premier. Wyraził nadzieję, że wraz ze wzrostem produktywności i konkurencyjności rosnąć będą także wynagrodzenia załogi huty, liczącej ok. 300 osób.

Szef rządu życzył załodze katowickiej firmy, by jej wynagrodzenia „powoli, ale jak najszybciej” dochodziły do poziomu tych w konkurencyjnych zakładach w Europie zachodniej. „Coraz szybciej idziemy w tym kierunku” – powiedział.

Ferrum jest krajowym liderem w produkcji rur do przesyłu mediów. Specjalizuje się w produkcji izolowanych rur stalowych ze szwem oraz kształtowników zamkniętych. Dostarcza produkty dla rynku gazowniczego - szczególnie do budowy rurociągów przesyłowych i dystrybucyjnych - a także ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego - do przesyłu ścieków, wody pitnej i zasolonej - oraz przemysłowego.

Patrz też: Pierwszy polsko-ukraiński wykup wierzytelności: umowa BGK i Feerum na 30,25 mln EUR
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Morawiecki: dzięki interwencji PFR huta Ferrum uniknęła bankructwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!