MSP: konsolidację zbrojeniówki poprzedzi dialog z firmami

MSP: konsolidację zbrojeniówki poprzedzi dialog z firmami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowana przez rząd konsolidacja przemysłu zbrojeniowego będzie dokonana w dialogu z zarządami i załogami przedsiębiorstw - zapewnił w czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Trwa szacowanie wartości firm.

"Zakładamy, że ta konsolidacja będzie odbywać się na równych, partnerskich zasadach, przy zachowaniu podmiotowości wszystkich zakładów, które będą podlegały konsolidacji, i przy zamyśle daleko posuniętej autonomii każdego z podmiotów, które będą tworzyły grupę" - powiedział Gawlik, odpowiadając w Sejmie na pytania Tomasza Lenza i Tomasza Szymańskiego z PO.

"Nie da się skutecznie przeprowadzić tego procesu bez porozumienia ze stroną społeczną" - podkreślił Gawlik. Powiedział, że spotkania już się odbywają, w planie są kolejne rozmowy z przedstawicielami zarządów i związków z firm przewidzianych do konsolidacji.

Wiceminister przypomniał, że konsolidacja polskiej zbrojeniówki rozpoczęła się w 2002 r. na podstawie rządowej strategii z roku 2000, ale konsolidacji wokół Bumaru (obecnie Polski Holding Obronny) nie udało się dokończyć mimo prób i kolejnych strategii, obowiązujących do roku 2012.

Poza obszarem skonsolidowanym pozostało 13 spółek: 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych (WPRP), Huta Stalowa Wola, w której skarb państwa ma niespełna 60 procent udziałów, i OBR Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, należące w całości do skarbu państwa.

Gawlik powiedział, że zgodnie z koncepcja rządu do końca roku tych 13 spółek ma zostać wniesionych przez ministrów obrony i skarbu do spółki konsolidującej.

Poinformował, że do końca października firmy doradcze mają oszacować wartość jedenastu WPRP.

Przypomniał, że nowym konsolidatorem ma być Polska Grupa Zbrojeniowa, ponieważ dotychczasowemu - była nim zgodnie z wcześniejszymi koncepcjami Grupa Bumar, obecnie PHO - nie udało się dokończyć konsolidacji. "Na pierwszym etapie będzie to spółka akcyjna o dość niewysokim kapitale akcyjnym w postaci 250 000 zł" - zapowiedział Gawlik.

W połowie września premier Donald Tusk zapowiedział powołanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której mają wejść zarówno przedsiębiorstwa państwowe skupione już w PHO, a także Huta Stalowa Wola i należące do MON wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne. Konsolidacja ma zwiększyć konkurencyjność polskich produktów zbrojeniowych także na rynkach międzynarodowych.

W ostatnich latach koncepcja, która zakładała stopniowe włączanie kolejnych państwowych zakładów do Bumaru, spotkała się ze sprzeciwem pracowników i władz WPRP i HSW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP: konsolidację zbrojeniówki poprzedzi dialog z firmami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!