MSP o ArcelorMittal: nie można kwestionować zamkniętej umowy prywatyzacyjnej

MSP o ArcelorMittal: nie można kwestionować zamkniętej umowy prywatyzacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie można kwestionować zamkniętej umowy prywatyzacyjnej dotyczącej inwestycji w hutnictwo koncernu ArcelorMittal - przekonywał w Sejmie wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Wiceminister odpowiadał na pytania Ewa Malik (PiS) o skutki kryzysu dla przedsiębiorstw w Polsce i ich pracowników wobec niepokojącej sytuacji ograniczania produkcji w przemyśle hutniczym.

Gawlik przypomniał, że umowa z ArcelorMittal w 2007 r. została oceniona jako zrealizowana. Gdy 16 października 2007 r. zbywano pozostałe 25 proc. kapitału hut - wtedy zmodyfikowano zobowiązania prywatyzacyjne Mittala. "W 2007 r. ktoś przyjął, że umowa jest wykonana, ja nie mogę negować tych ustaleń" - dodał.

Zobowiązania inwestycyjne z umowy prywatyzacyjnej zostały zrealizowane. Zobowiązanie dotyczące utrzymania zatrudnienia zostały wykonane powyżej zapisanego w umowie poziomu 10 tys. 350 osób. ArcelorMittal zatrudniał 10 tys. 579 osób, co zmusiło inwestora do modyfikacji planów restrukturyzacyjnych i negocjacji z Komisją Europejską.

Skarb Państwa nie ma obecnie udziałów w hutach zakupionych przez ten koncern i nie ma informacji na temat sytuacji w spółce.

Gawlik przypomniał, że skarb ma jeszcze 100-proc. udział w Hucie Łabędy i hutach metali nieżelaznych - Bolesław i Miasteczko Śląskie. "Huta Łabędy jest w trakcie prywatyzacji - prowadzone są rozmowy z dwoma inwestorami dopuszczonymi do rokowań" - podał. W jego ocenie sytuacja huty przy 19 mln zł zysku jest dobra.

"Pojawiają się oczywiście problemy - np. wzrost cen energii, która ma 20-proc. udział w kosztach, ale podjęto próbę zbudowania grupy przedsiębiorstw energochłonnych do negocjacji z energetyką" - powiedział Gawlik.

Dla obu hut metali nieżelaznych wybierany jest doradca prywatyzacyjny. "Huta Bolesław ma mały zysk, w Miasteczku Śląskim jest trudniej, czynimy starania, żeby jej pomóc" - zaznaczył.

ArcelorMittal Polandá(dawniej Mittal Steel Poland) jest największym producentem stali w Polsce - dostawcą wyrobów długich (m.in. szyny, kształtowniki) i płaskich, wykorzystywanych przez przemysł motoryzacyjny, agd i budowlany. Koncern skupia ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzą cztery huty, położone w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Świętochłowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP o ArcelorMittal: nie można kwestionować zamkniętej umowy prywatyzacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!