MSP potwierdza: czterech oferentów w prywatyzacji Stoczni Gdynia

MSP potwierdza: czterech oferentów w prywatyzacji Stoczni Gdynia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) dopuściło wszystkich czterech oferentów chętnych do prywatyzacji Stoczni Gdynia do badania stanu prawnego i finansowego spółki - poinformowało w czwartek ministerstwo na swoich stronach internetowych.

MSP zwróciło się do swojego doradcy, aby zorganizował i przeprowadził proces badania w najbliższych tygodniach - podał resort. Resort nie wyjaśnił, o jaką firmę chodzi, ani kim są oferenci. W lipcu resort informował, że doradcą MSP w tej prywatyzacji jest spółka PEKAO/ACCESS.

Termin składania pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do rokowań w sprawie zakupu akcji spółki upłynął 1 października br. W wyznaczonym terminie wpłynęły cztery oferty wstępne, będące odpowiedzią na publiczne zaproszenie w tej sprawie.

Na początku października "Puls Biznesu" podał - zaznaczając, iż są to informacje nieoficjalne - że propozycje złożyły cztery firmy. Gazeta poinformowała, że są to inwestorzy z Polski, Korei i Izraela. W gronie zainteresowanych miałby być Rami Ungar (izraelski armator zamawiający w stoczni samochodowce) oraz C&Group (azjatycka firma stoczniowo-stalowa).

Na początku lipca resort skarbu ogłosił zaproszenie do rokowań w sprawie zakupu akcji Stoczni Gdynia. MSP chce sprzedać wszystkie posiadane akcje Stoczni Gdynia, ale nie mniej niż 9 mln 164 tys. 120 akcji, które po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego stoczni, stanowić będą nie mniej niż 10 proc. kapitału zakładowego spółki.

5 lipca br. walne zgromadzenie spółki podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Stoczni Gdynia. Dotychczasowi akcjonariusze zostali pozbawieni prawa poboru akcji, a nowa emisja akcji jest skierowana wyłącznie do Skarbu Państwa. Kapitał zakładowy Stoczni zostanie podwyższony o 515 mln zł poprzez emisję w ramach subskrypcji prywatnej 51,5 mln akcji imiennych obejmowanych częściowo za gotówkę i częściowo za aport.

Razem z nowo objętymi akcjami Stoczni, Skarb Państwa łącznie ze spółkami powiązanymi, będzie - po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego - dysponował 79,46 proc. akcji oraz 84,04 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Rokowania w sprawie kupna akcji Stoczni Gdynia będą dotyczyć przede wszystkim programu rozwoju, który obejmuje m.in. zobowiązanie do podwyższenia kapitału, inne zobowiązania inwestycyjne oraz cenę za akcje spółki.

Resort skarbu zastrzegł sobie prawo swobodnego wyboru firm, z którymi będzie negocjować, zmianę procedury i harmonogramu, a także odstąpienie od rokowań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP potwierdza: czterech oferentów w prywatyzacji Stoczni Gdynia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!