MSP za powołaniem Herberta Wirtha na kolejną kadencję prezesa KGHM

MSP za powołaniem Herberta Wirtha na kolejną kadencję prezesa KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

MSP pozytywnie ocenia dotychczasowe działania Herberta Wirtha na stanowisku prezesa KGHM i opowiada się za tym, by pozostał on na tym stanowisku przez drugą kadencję - poinformował w środę PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

"Ten zarząd zrobił wiele dobrego. Patrząc choćby na progresję wyników spółki, to się nie wzięło z niczego, jest to na pewno zasługa tych ludzi. Dla mnie powinien on pozostać, jest to człowiek, którego szkoda by było stracić" - powiedział Gawlik.

W środę o godz. 17 minął termin składania zgłoszeń w konkursie na prezesa KGHM.

Rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski poinformował PAP, że Herbert Wirth zgłosił swoją kandydaturę do konkursu na nowego prezesa zarządu KGHM. Swoje kandydatury w konkursie na zarząd spółki zgłosili też pozostali członkowie obecnego kierownictwa KGHM Maciej Tybura i Wojciech Kędzia.

Analitycy pozytywnie ocenili wypowiedź wiceministra skarbu dotyczącą przyszłości prezesa Wirtha.

"Prezes Wirth dał się poznać jako sprawny menedżer i niezły fachowiec. Jest to więc bardzo dobra informacja, tym bardziej, że KGHM jest obecnie w trakcie przechodzenia przez proces integracji z kanadyjską spółką Quadra. Zmiana zarządu w takim momencie, a zwłaszcza odwołanie prezesa Wirtha, który jest autorem tego przejęcia, byłaby ryzykowna" - powiedział PAP Robert Maj, analityk KBC Securities.

Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK dodał, że "skoro ogłoszony został konkurs na członków zarządu, to inwestorzy mogli się obawiać o przyszłość prezesa Wirtha, a cieszy się on na rynku dobrą opinią".

Rada nadzorcza KGHM powołała Herberta Wirtha na stanowisko prezesa spółki w lipcu 2009 r. Od kwietnia 2008 r. zajmował stanowisko wiceprezesa KGHM ds. górnictwa. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, specjalność: geologia złóż rud i geologia matematyczna. Jest doktorem nauk technicznych.

Prezes Wirth wypowiadał się negatywnie o pomyśle resortu finansów ws. podatku od kopalin, wskazywał, że to bardzo złe rozwiązanie. Z czasem, gdy wprowadzono zmiany do propozycji podatku od kopalin, ocenił, że idą one w dobrym kierunku. W styczniu br. stwierdził, że zgodnie z pierwotną wersją projektu ustawy roczny podatek wyniósłby - według wyliczeń KGHM - ok. 2,8 mld zł, a w nowej zmodyfikowanej propozycji to jest o ok. 280 mln zł mniej.

Ustawa o podatku od kopalin weszła w życie w połowie kwietnia.

KGHM to jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie, produkuje również złoto, ołów, kwas siarkowy oraz sól kamienną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!