XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na całym świecie drożeje stal

Na całym świecie drożeje stal
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konsolidacja winduje ceny. ArcelorMittal po raz drugi w ciągu dwóch tygodni podwyższył ceny wyrobów stalowych. W jego ślady pójdą inni producenci.

Polscy producenci stali przewidują, że na rynku krajowym podwyżki gotowych wyrobów nie powinny być większe niż kilka procent. Dlatego nie powinny zaszkodzić branżom, które wykorzystują stal w procesie produkcji: od stoczni, przez producentów samochodów, po wytwórców sprzętu gospodarstwa domowego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W ostatni poniedziałek brazylijski gigant Vale podpisał umowę z azjatyckimi firmami na dostawy rudy po cenach wyższych aż o 65 proc. Japońskie Nippon Steel i JFE Holdings oraz koreański POSCO zgodziły się zapłacić o ponad połowę więcej w zamian za gwarancję dostaw. Chiński Baosteel będzie zaś płacił od 65 do 71 proc. więcej niż do tej pory. Ta podwyżka jest już czwartą w tym roku. Poprzednie wyniosły 9,5 proc., 19 proc. i 71 proc. Wszystkie były wymuszone rosnącym popytem z Chin.

- W tej sytuacji nie mieliśmy innego wyjścia, jak również podnieść nasze ceny - tłumaczył Christophe Cornier, prezes ArcelorMittal Flat Carbon Europe. Największy koncern stalowy na świecie zdecydował o podwyższeniu cen w Europie od 1 kwietnia o 12 - 15 procent - przypomina "Rz".

- To nadmierna koncentracja na rynku producentów rudy żelaza i węgla spowodowała cenową eksplozję - mówi Gordon Moffat, dyr. europejskiego stowarzyszenia producentów stali Eurofer. Jego zdaniem te podwyżki zostaną wkrótce przeniesione na klientów, w efekcie stal podrożeje.

Największymi producentami rudy są trzy firmy: brazylijska Companhia Vale do Rio Doce oraz brytyjsko-australijskie BHP Billiton i Rio Tinto. BHP Billiton dąży teraz do przejęcia Rio Tinto. Połączona firma kontrolowałaby 75 proc. rynku tego surowca i mogłaby samodzielnie dyktować ceny. Na domiar złego rynek węgla koksującego wykorzystywanego przez huty kontrolowany jest przez dwie firmy - Rio Tinto i BMA, która jest joint-venture BHP Billiton, i Mitsubishi. Dlatego Eurofer zaapelował do regulatorów o dokładne przyjrzenie się możliwej fuzji Rio Tinto i BHP Billiton. Wartość transakcji przekracza 147 mld dol. - czytamy w "Rzeczposolitej"

W opinii ekspertów podwyżki cen rudy nie powinny wpłynąć znacząco na polski rynek stali. - Podobnej wielkości skok cen oglądaliśmy już ok. dwóch lat temu i nie spowodowało to dużego zamieszania na rynku - powiedział "Rz" Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Poza tym do Polski trafia ruda nie tylko z Brazylii czy Australii, ale także wielu innych źródeł.

Rodzimy rynek zdominował koncern ArcelorMittal, w którego hutach produkowane jest ponad dwie trzecie stali wytwarzanej w kraju. Trzeba jednak pamiętać, że ok. 60 proc. wyrobów hutniczych zużywanych przez Polskę pochodzi z importu, głównie z Europy, ale ostatnio także z Chin - napisała "Rz".

Dlatego nawet takiemu gigantowi trudno będzie dyktować ceny. Na razie nie wiadomo, jakich podwyżek cen stali można spodziewać się w ArcelorMittal Poland. Podwyżki nie odbiją się raczej negatywnie na klientach hut - komentuje "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na całym świecie drożeje stal

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!