Naciski UE w sprawie chińskiego eksportu stali

Naciski UE w sprawie chińskiego eksportu stali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska wywrze nacisk na Chiny, by wstrzymały rządowe dotacje dla eksporterów stali - oświadczył w poniedziałek niemiecki minister gospodarki Michael Glos.

W trakcie zorganizowanej w Berlinie konferencji na temat stali Glos wyraził zrozumienie dla niepokoju, jaki u europejskich producentów budzi import taniej stali chińskiej. Poinformował również, że Komisja Europejska zgodziła się zbadać tę sprawę.

"Potrzebujemy uczciwych reguł w handlu światowym i nie możecie oczekiwać, by niemiecki oraz europejski przemysł stalowy konkurował z dotacjami rządowymi. To dlatego Komisja Europejska zastosuje nacisk, wspierany przez nas" - zaznaczył minister.

Europejska Konfederacja Przemysłu Żelaza i Stali (Eurofer) zamierza jeszcze w tym miesiącu złożyć w Komisji Europejskiej skargę na stosowanie przez Chiny dumpingu. Zdaniem Euroferu chińscy producenci stali eksportują swe wyroby po cenach niższych od kosztów produkcji.

Zapytany o środki zaradcze, jakie mogłaby podjąć UE, Glos odpowiedział, iż jest to sprawa unijnego komisarza do spraw przemysłu Guentera Verheugena.

Jak powiedział uczestnikom konferencji Verheugen, Unia Europejska jest gotowa podjąć przedsięwzięcia ochronne dla zapewnienia uczciwej konkurencji i sprawdza, czy Chiny sprzedają stal taniej niż wynoszą koszty jej produkcji. Odmówił jednocześnie poinformowania, kiedy zakończy się to sprawdzanie i jakie przedsięwzięcia antydumpingowe wchodzą w grę.

Obecny na konferencji Lakshmi Mittal, prezes największej światowej grupy stalowniczej ArcelorMittal, wyraził zaniepokojenie szybkim wzrostem chińskiego eksportu. "Każdy widzi rozmiary wzrostu eksportu z Chin. Chiński import zmniejszył się i nasze dostawy do Chin również drastycznie się zmniejszyły" - powiedział.

Według Międzynarodowego Instytutu Żelaza i Stali (IISI), który jest organizatorem berlińskiej konferencji, tegoroczny chiński eksport stali netto osiągnie od 50 do 55 mln ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naciski UE w sprawie chińskiego eksportu stali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!