Nadzieja hutnictwa w inwestycjach infrastrukturalnych

Nadzieja hutnictwa w inwestycjach infrastrukturalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja 10 mln ton koksu i 9,7 mln ton stali pokazuje, jak ważną branżą w Polsce jest hutnictwo - mówił Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski podczas konferencji Hutnictwo 2009, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Trzy kwartały ubiegłego roku były bardzo dobre dla branży stalowej, ale ostatnie trzy miesiące pod względem produkcji i wyników ekonomicznych nie były takie, jak by tego oczekiwano.

Jak dodał wojewoda Łukaszczyk szansą dla sektora stalowego są inwestycje infrastrukturalne. Rząd polski zamierza wydać ponad 100 mld złotych na inwestycje infrastrukturalne, co może zwiększyć zapotrzebowanie na stal. Popyt na stal wzrośnie także dzięki projektom związanym z Euro 2012.

Mimo, że długofalowe perspektywy dla sektora stalowego są korzystne przedstawiciele branży zwracali uwagę na zagrożenia. Jednym z nich są rosnące koszty energii.

- W Czechach obniżono ceny energii elektrycznej, podczas gdy Polsce zafundowano ponad 60 procentowy wzrost - mówił Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. – Przy rosnących kosztach energii hutnictwo nie ma szans na szybkie wyjście z kryzysu.

Jak podkreślał Jerzy Podsiadło, prezes rady HIPH mamy do czynienia z drastycznym spadkiem konsumpcji wyrobów stalowych. Huty ograniczają produkcję. Koncern ArcelorMittal Poland wyłączył dwa z czterech wielkich pieców Zdecydował też o wyłączeniu baterii koksowniczych. Redukcja kosztów dotyczy także zatrudnienia.

Według Stefana Dzienniaka, wiceprezesa ArcelorMittal Poland, do końca roku w koncernie zatrudnienie obniży się o około 1,5 tys. osób.

W opinii Przemysława Sztuczkowskiego, prezesa Zarządu Złomreksu rząd nie robi nic, by chronić przemysł, w tym hutnictwo przed kryzysem.

- Nie widzę konkretnych efektów - przekonywał P. Sztuczkowski. - Rosnące cen energii powodują, że huty tracą konkurencyjność w porównaniu do producentów z krajów Unii Europejskiej. A przecież nie mamy możliwości importu energii, zważywszy na monopol energetyki na rynku.

O tym, że rozmowy z rządem mogą przynieść konkretne efekty przekonywał Jiri Cienciała,prezes Zarządu Trinecke Zelezarny. Jego zdaniem współpraca czeskiego rządu, sektora hutniczego i energetyki dała konkretne efekty. Ceny energii nie są tak wysokie jak w Polsce.

Europejski Kongres Gospodarczy 2009 (EEC 2009) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (15-17 kwietnia) w ponad 20 panelach tematycznych weźmie udział około 3000 gości, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Najświeższe informacje z Kongresu na stronie eec2009.wnp.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadzieja hutnictwa w inwestycjach infrastrukturalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!