Odlewnia Zawiercie ma poprawić jakość i obniży koszty dzięki innowacjom

Odlewnia Zawiercie ma poprawić jakość i obniży koszty dzięki innowacjom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kosztem blisko 2,7 mln zł Odlewnia Zawiercie udoskonali proces tworzenia tzw. masy formierskiej, używanej do wykonywania form do odlewania żeliwa. Dzięki współfinansowanemu z unijnych środków projektowi zakład ma poprawić jakość wyrobów i obniżyć koszty produkcji.

Odlewnia Zawiercie produkuje, m.in. żeliwne łączniki do instalacji wodnych, gazowych czy grzewczych, a także odlewy maszynowe na indywidualne zamówienia klientów z różnego rodzaju żeliw: ciągliwego, spawalnego, sferoidalnego. Ich odbiorcami są m.in. firmy motoryzacyjne i energetyczne, a także przemysł maszynowy, górnictwo i kolejnictwo.

Realizowany w odlewni projekt, na który spółka pozyskała prawie 1,4 mln zł dofinansowania ze środków europejskich, obejmuje prace badawczo-rozwojowe, których efektem będzie stworzenie innowacyjnego systemu optymalizacji jakości i zarządzania parametrami masy formierskiej. To jeden z kluczowych elementów wpływających na jakość wyrobów - z masy powstają formy piaskowe do odlewania żeliwa białego, szarego oraz sferoidalnego.

"Opracowany system umożliwi kontrolę parametrów masy formierskiej w czasie rzeczywistym, automatyczne pobieranie próbek badawczych oraz ich badanie bez udziału pracowników. Pozwoli także na regulację masy formierskiej zgodnie z zadanymi wartościami, obniżenie materiałochłonności i energochłonności procesu oraz zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko" - wyjaśniła we wtorek Marzena Uram z Odlewni Zawiercie.

W ramach zaplanowanego do końca 2020 roku przedsięwzięcia, w pierwszym etapie powstanie prototyp systemu w warunkach laboratoryjnych; następnie rozpoczną się testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, a później na linii produkcyjnej. Efektem ma być zasadnicza zmiana procesu produkcji, zapewniająca jej stabilizację, bez względu na zaburzenia. Przygotowanie masy formierskiej zostanie zautomatyzowane.

"System będzie umożliwiał pobranie próbek, ich analizę oraz dokonywanie zmian w dozowaniu - na przykład wody - w czasie rzeczywistym. Przełoży się to na znaczne podwyższenie jakości oraz obniżenie odsetka wybrakowanych odlewów, co wprost prowadzi do obniżenia kosztów produkcji" - podsumowała Marzena Uram.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odlewnia Zawiercie ma poprawić jakość i obniży koszty dzięki innowacjom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!