Odrodzenie Stoczni Wojennej

Odrodzenie Stoczni Wojennej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kierowana przez Konrada Konefała spółka z grupy PGZ zagospodarowuje majątek przejęty od syndyka i kontynuuje prace upadłej poprzedniczki. Szykuje się też do połączenia z Nautą.

Jak podaje "Puls Biznesu", Stocznia Wojenna z Polskiej Grupy Zbrojeniowej kupiła od syndyka przedsiębiorstwo Stoczni Marynarki Wojennej. Teraz przygotowuje się do budowania i remontowania tam okrętów dla polskiej marynarki wojennej i kontrahentów zagranicznych.

Jednym z priorytetów jest dokończenie budowy jednostki patrolowej Ślązak, która pierwotnie miała być korwetą wielozadaniową Gawron. Do zrealizowania został niewielki zakres prac, już w maju mogą więc rozpocząć się próby morskie. Od ich przebiegu zależy, czy na Ślązaku będzie można wciągnąć banderę jeszcze w tym, czy raczej w przyszłym roku.

Stocznia Wojenna musi także uzgodnić z Inspektorem Uzbrojenia kwestie odpowiedzialności za ewentualne problemy, czy wadliwe działania urządzeń zamontowanych jeszcze przed przejęciem przez nią okrętu Ślązak. Jego budowa, jeszcze jako korwety Gawron, rozpoczęła się 17 lat temu.

Oprócz dokończenia i oddania do służby Ślązaka, Stocznia Wojenna realizuje także dwa kontrakty wspólnie ze Stocznią Remontową Nauta, należącą do Funduszu Inwestycyjnego MARS, będącego także częścią PGZ. Pierwszy kontrakt, na modernizację ORP Piast, rozpoczął się jeszcze, gdy SMW znajdowała się w upadłości. Remont odbywa się w jednej z hal Stoczni Wojennej.

Drugi kontrakt także został pozyskany przez Nautę, ale będzie częściowo realizowany przez Stocznię Wojenną. Dotyczy budowy platformy okrętu rozpoznawczego dla grupy Saab, który będzie służył szwedzkiej marynarce wojennej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!