Ok. 300 osób na wiecu w Stoczni Gdynia

Ok. 300 osób na wiecu w Stoczni Gdynia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Około 300 osób, w tym także przedstawiciele Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN), uczestniczyło w wiecu informacyjnym zorganizowanym przez związki zawodowe w Stoczni Gdynia S.A. Działacze związkowi z obu stoczni zapowiedzieli rozpoczęcie akcji protestacyjnych w obronie miejsc pracy.

Przewodniczący "Solidarności 80" w SSN Jacek Kantor powiedział do zgromadzonych, że "wiec w Gdyni jest pierwszym etapem długiej i ciężkiej, ale skutecznej drogi w celu obrony przemysłu stoczniowego". "Dziś jest wiec w Gdyni, 18 września - manifestacja w Szczecinie, a potem kolejne manifestacje i działania" - dodał. Nie poinformował, jakie to będą akcje.

Zaprosił zgromadzonych na manifestacje do Szczecina, gdzie - jak mówił - "będą nie tylko stoczniowcy, ale także kolejarze, górnicy, zbrojeniówka i wiele innych grup zawodowych".

Także przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział zgromadzonym, że powinna zostać zaostrzona forma protestu. "Powinniśmy pomyśleć o manifestacji np. w Warszawie" - mówił. Zgromadzeni skandowali "związki razem".

Przewodniczący Zarządu Regionu gdańskiego "Solidarności" Krzysztof Dośla powiedział podczas wiecu: "powinniśmy zacząć żądać - a przestać prosić - żeby rząd zaczął realizować to, co jest najlepsze dla pracowników". "Wstańmy z kolan i krzyczmy, domagajmy się o nasze podstawowe prawa".

Wiceprzewodniczący stoczniowej "Solidarności" Aleksander Kozicki zaapelował o przedłużenie obowiązywania programu zwolnień monitorowanych. Program pozwala na wypłatę przez pół roku po zwolnieniu tzw. zasiłku szkoleniowego w wysokości ok. 1,8 tys. zł. Większość zwolnionych ostatnie świadczenie otrzyma w listopadzie.

Kozicki zażądał od Komisji Europejskiej przedłużenia obowiązywania ustawy kompensacyjnej, aby możliwe było ogłoszenie ponownego przetargu na sprzedaż stoczni.

Po tym, jak katarski inwestor nie wpłacił pieniędzy za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie, Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło do Komisji Europejskiej o zgodę na ponowną procedurę sprzedaży stoczniowych aktywów w trybie specustawy stoczniowej. Równocześnie Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowuje dokumenty dotyczące wszczęcia procedury utraty wadium w wysokości ok. 40 mln zł z tytułu niezrealizowania umowy przez fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!