Podzielone związki częstochowskiej huty

Podzielone związki częstochowskiej huty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Częstochowa: rozłam w hutniczej "Solidarności". Opozycja wobec wieloletniego szefa związku Marka Wójcika utworzyła nową "Solidarność"

Były poseł Marek Wójcik jest szefem hutniczej "Solidarności" nieprzerwanie od kilkunastu lat. Dotychczas opozycja podnosiła głowy bez większego powodzenia. Nigdy nawet nie doszło do próby odwołania przewodniczącego, choć jego przeciwnicy to zapowiadali. Na przykład przed dwoma laty, gdy szef "Solidarności" wbrew załodze optował za wybraniem na inwestora strategicznego huty hinduskiego koncernu Mittal Steel - przypomina regionalna "Gazeta Wyborcza".

Tarcia pojawiły się także niedawno, gdy Wójcik najpierw wykluczył ze związku opozycyjnych działaczy, a potem nie zgodził się na podpisanie nowych zasad premiowania proponowanych przez Donbas i zgłosił do inspekcji pracy, że pracodawca łamie zapisy pakietu socjalnego - napisała "Gazeta".

Międzyzakładowa komisja, którą kieruje Wójcik, obejmowała przed restrukturyzacją przedsiębiorstwa zarówno właściwą hutę, jak i jej spółki. Po wejściu Donbasu związek zmienił nazwę na Międzyzakładowa Komisja "Solidarności" ISD Huty Częstochowa, choć nadal obejmował także dawne spółki, które nie zostały własnością ukraińskiego inwestora, m.in. Elsen, Venę i Regionalny Fundusz Gospodarczy.

Zmiany i ostatnie tarcia wykorzystała opozycja. Kilka dni temu zarejestrowała zakładową organizację pod nazwą "Solidarność" ISD Huty Częstochowa. Stało się to możliwe dzięki temu, że deklaracje przejścia z międzyzakładowej do zakładowej komisji podpisała ponad połowa dotychczasowych członków "Solidarności" w hucie.

- Jeśli zaś ponad połowa członków międzyzakładowej komisji zgadza się na utworzenie zakładowej organizacji, to pozostali przechodzą do niej automatycznie - tłumaczy "Gazecie" Marek Lisowski, przewodniczący zakładowej "Solidarności". - Obecnie mamy 967 członków zakładowej komisji "Solidarności". W międzyzakładowej zostało najwyżej kilkudziesięciu członków.

Wójcik twierdzi, że wszystko odbyło się z naruszeniem przepisów. - Przede wszystkim statutu i ustawy o związkach zawodowych. Jest tam mowa, że w jednym zakładzie nie może być dwóch związków o takiej samej nazwie. Zarząd regionu, rejestrując drugą "Solidarność", złamał prawo powszechnie obowiązujące w Polsce. Poza tym dotychczas formalnie nikt się nie wypisał się z mojego związku - mówi "Gazecie".

Mirosław Kowalik, przewodniczący zarządu regionu "Solidarności", zapewnia, że prawa nie złamał: - Nie ma przecież na terenie ISD Huty Częstochowa drugiej "Solidarności". Ta, która istniała dotychczas, jest organizacją międzyzakładową. Żaden z członków nie musi się też wypisywać formalnie ze związku, bo przecież w nim pozostaje. I nie ma prawa wyboru - jeśli chce należeć do "Solidarności", to tylko do zakładowej. W ciągu trzech miesięcy nowa organizacja, która na razie jest nazywana tymczasową komisją zakładową, musi wybrać władze - wyjaśnia.

Wójcik nie zgadza się: - Poinformowałem pisemnie o zaistniałej sytuacji przewodniczącego komisji krajowej oraz napisałem odwołania do regionalnej i krajowej komisji rewizyjnej, by jak najszybciej rozpatrzyły sprawę. Dopóki to się nie stanie, cała sprawa jest zawieszona. Nawet zarząd ISD Huty Częstochowa postanowił poprosić o wykładnię prawną krajową komisję rewizyjną.

Opozycja nie ukrywa, że powołanie nowej "Solidarności" to sposób na wykluczenie Wójcika. - Naszym zdaniem przez ostatni rok przewodniczący działał na szkodę pracowników, a tego tolerować nie wolno - tłumaczy Lisowski. - Mogliśmy iść łatwiejszą drogą i założyć całkiem nowy związek, ale nie chcieliśmy tego zrobić. Każdy z nas jest mocno związany ze związkiem.

Zakładowa "Solidarność" zamierza parafować nowe zasady premiowania zaproponowane przez Donbas. Zamierza jednak - tak jak i pozostałe związki - domagać się podwyżek - czytamy w "Gazecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podzielone związki częstochowskiej huty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!