XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pohutnicze tereny mogą trafić do specjalnej strefy ekonomicznej

Pohutnicze tereny mogą trafić do specjalnej strefy ekonomicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poprzemysłowe tereny Huty Częstochowa mogą być włączone do specjalnej strefy ekonomicznej; prawdopodobnie będzie to część strefy tarnobrzeskiej, zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) - wynika z informacji władz miasta.

O ustanowienie na tym terenie strefy zabiega miejski samorząd. Niewykluczone, że nastąpi to już w przyszłym roku. Strefa może objąć ok. 76 hektarów. ARP wyceniła już grunty, teraz rozpocznie analizę ekonomiczną przedsięwzięcia, od jej efektów uzależniając ostateczne decyzje.

W czwartek pełniący funkcję prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios i szef dysponującej terenami spółki Operator ARP podpisali akt notarialny, zgodnie z którym samorząd przejął na rzecz Skarbu Państwa wart 9 mln zł układ drogowy na tym obszarze. To jeden z warunków, by powstała tam specjalna strefa.

Przejęte przez miasto drogi należały niegdyś do częstochowskiej huty, a od pięciu lat do spółki Operator ARP, która przejęła poprzemysłowe tereny. Gdy samorząd rozpoczął starania o objęcie tego obszaru strefą, ARP postawiła dwa związane z tym warunki: uporządkowanie terenu i upublicznienie układu drogowego.

"Żaden inwestor nie będzie jeździł po prywatnych drogach" - wyjaśnił wiceprezes Operatora ARP, dyrektor oddziału w Częstochowie Artur Sokołowski. Trwa także porządkowanie terenu - sukcesywnie rozbierane są stare budowle i usuwane samosiejki. Dotychczas wycięto prawie 15 tys. drzew i tysiące krzewów.

Dzięki temu wzrosła wartość ponad 100-hektarowego terenu - spółka Operator ARP sprzedała jego część sześciu inwestorom, a kolejna transakcja będzie zakończona do końca roku. Następnych sześciu inwestorów jest zainteresowanych wykarczowanymi działkami - ich sprzedaż jest planowana na przyszły rok. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap wycinki, na 64 hektarach.

Dzięki podpisanej w czwartek umowie Skarb Państwa stał się właścicielem czterech dróg. Będzie nimi zarządzał samorząd, ale Operator ARP ma partycypować w kosztach ich modernizacji. Według Kurpiosa, przejęcie dróg to jeden z elementów służących przyciągnięciu do miasta inwestorów.

"Przyciągniecie do Częstochowy inwestorów to dla nas priorytet. Urząd Miasta nie zbuduje przedsiębiorstwa i nie da pracy mieszkańcom, ale może stworzyć takie warunki, by chciano tu inwestować. Niezbędny jest do tego dobry układ publicznych dróg" - tłumaczył.

W strukturach Agencji Rozwoju Przemysłu są dwie Specjalne Strefy Ekonomiczne - Tarnobrzeska i Mielecka. To tzw. strefy rozproszone, których części zlokalizowane są w różnych miastach, m.in. w Szczecinie. Formalnie strefy są oddziałami ARP. Plan zakłada, że tereny w Częstochowie mogą stać się częścią Tarnobrzeskiej SSE.

Niezależnie od przygotowań do objęcia pohutniczych terenów strefą, ARP Operator sukcesywnie sprzedaje nieruchomości inwestorom. Na inwestycję zdecydowały się m.in. spółki Galicja (producent artykułów gospodarstwa domowego), Artmet, Auto-Max i Remondis - ta ostatnia firma zbuduje tam w przyszłym roku sortownię odpadów.

Do końca roku mają być sfinalizowane transakcje m.in. z firmą Elsen, z hiszpańskim inwestorem produkującym profile metalowe, a także z firmami wyspecjalizowanymi w przetwórstwie metali, rozbiórkach i wyburzeniach. Wśród inwestorów zainteresowanych kupnem gruntów w przyszłym roku najwięcej jest firm z branży transportowej, przetwórstwa, handlu stalą, ale także np. żywności ekologicznej.

"Przychodzi do nas coraz więcej małych i średnich przedsiębiorców; dla tych dużych potrzeba innych zachęt, takich jak stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej" - uważa Sokołowski.

W Częstochowie działają już firmy korzystające z ulg przysługujących w specjalnych strefach ekonomicznych. To inwestycje na terenach włączonych do Katowickiej SSE. Formalnie ich tereny należą do sosnowiecko-dąbrowskiej części tej strefy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pohutnicze tereny mogą trafić do specjalnej strefy ekonomicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!