Polska może wprowadzać odwrócony VAT na zbrojenia

Polska może wprowadzać odwrócony VAT na zbrojenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska nie musi czekać na zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie odwróconego naliczana VAT w handlu prętami żebrowanymi. Można to zrobić na podstawie dyrektywy unijnej, która pozwoliła wprowadzić odwrócony VAT także w handlu złomem.

Dziś otrzymałem informację, że odwrócony VAT na pręty zbrojeniowe można wprowadzić na podstawie dyrektywy unijnej, bez czekania na zgodę dotyczącą derogacji – powiedział Maciej H. Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów podczas sesji sesji „Hutnictwo i regulacje” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Odwrócone naliczanie VAT to najbardziej skuteczne z rozwiązań mających an celu wyeliminowanie wyłudzania tego podatku w handlu prętami zbrojeniowymi. Teraz wprowadzenie zmiany naliczania zależy tylko od tempa pracy polskich ustawodawców. Ten sposób rozliczenia będzie obowiązywał bezterminowo.

Wprowadzenie odwróconego VAT wymaga teraz zmiany ustawy, która obecnie jest na etapie uzgodnień. - Tą zmianę zaproponujemy jako autopoprawkę i w ciągu miesiąca powinna ona trafić do Rady Ministrów, a potem do sejmu. Realnie można myśleć o tym, że inne proponowane regulacje wejdą w życie w czwartym kwartale, a odwrócone naliczanie VAT także najpóźniej wówczas, choć może uda się wcześniej – powiedział Maciej H. Grabowski. Proponowane przez ministerstwo zmiany, takie jak miesięczny okres rozliczania VAT czy solidarna odpowiedzialność muszą zostać wprowadzone na początku kwartału. Realnie według wiceministra Grabowskiego może to być najwcześniej początek czwartego kwartału. Minister nie był jednak jeszcze w stanie powiedzieć czy kwestię odwróconego VAT też trzeba wprowadzać kwartalnie czy można w cyklu miesięcznym.

Ministerstwo Finansów zdawało sobie sprawę, że można w taki sposób interpretować dyrektywę i objąć odwróconym VAT także pręty zbrojeniowe. Nie zdecydowano się jednak na samodzielne wprowadzenie takiego rozwiązania, bo niosło ryzyko zaskarżenia polskich decyzji do ETS. Zdecydowano się więc na bardziej czasochłonną, lecz pewniejszą procedurę wystąpienia o zezwolenie na derogację. Ostatecznie Komisja Europejska przyjęła jednak taki sam tok rozumowania jak Ministerstwo Finansów i zgodziła się na objęcie prętów żebrowanych tą samą dyrektywą, co złom.

- Dyrektywa wskazuje bardzo wyraźnie jakie produkty wrażliwe mogą być objęte odwróconym naliczaniem VAT. To co w dyrektywie jest nazwane złomem zostało tak opisane, że produkt stalowy tego typu jak pręty zbrojeniowe mógł być ostatecznie objęty także tą definicją – powiedział Maciej H. Grabowski, wyjaśniając źródła decyzji Komisji Europejskiej. Niestety oznacza to, że pojawienie się tego typu przestępstw w innym asortymencie nie pozwoli na skorzystanie z tego samego mechanizmu. Tymczasem zdaniem branży stalowej proceder w znacznie mniejszym stopniu dotyczy już kilkunastu pozycji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska może wprowadzać odwrócony VAT na zbrojenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!