Porozumienie ws. rewitalizacji poprzemysłowych terenów krakowskiej huty

Porozumienie ws. rewitalizacji poprzemysłowych terenów krakowskiej huty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

ArcelorMittal Poland przekaże na rzecz Skarbu Państwa zbędne tereny huty w Krakowie, które w przyszłości mają być częścią projektu inwestycyjnego "KRK NH2". W zamian spółka uzyska tytuły własności do terenów w użytkowaniu wieczystym.

W środę umowę określającą zasady współpracy w tej sprawie podpisali przedstawiciele zarządu ArcelorMittal Poland oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Porozumienie dotyczy ok. 300 hektarów terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia obecnej działalności przez ArcelorMittal Poland, takich jak m.in. obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz. Spółka przekaże je na rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do około 490 ha terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

Wojewoda Miller podkreślił, że podpisana umowa niesie korzyści zarówno dla miasta, które poszerza się o kilkaset hektarów nowych terenów inwestycyjnych, jak i huty, która obniży koszty swego funkcjonowania i zyska stabilne otoczenie w postaci nowych przedsięwzięć biznesowych.

- Chcemy, aby to miejsce, które jest nie tylko miejscem pracy dla wielu osób, ale też kojarzy się ze zmianą ustroju, pozostało obszarem, w którym zmienia się nasza rzeczywistość - zaznaczył wojewoda.

Według niego na pozyskanych terenach zamiast pozostałości po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. Deklarację o współpracy przy przygotowaniu i realizacji projektu pod nazwą "KRK NH2" władze województwa podpisały już z krakowskimi uczelniami: Akademią Górniczo-Hutniczą, Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Wychowania Fizycznego, Politechniką Krakowska, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Rolniczym.

Jak wyjaśnił prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar, obecna skala działalności krakowskiej huty jest o wiele mniejsza niż w latach 70. ubiegłego wieku, na które przypadała największa produkcja w tym zakładzie. Według niego transakcja pozwoli na obniżenie kosztów działalności i przybliży spółkę do realizacji głównego celu, czyli zapewnienia długotrwałej konkurencyjności krakowskiego oddziału. Od tego inwestor uzależnia najważniejszą przyszłą inwestycję, czyli modernizację jedynego wielkiego pieca, którego cykl produkcyjny kończy się w przyszłym roku.

- Negocjacje w tej sprawie są zaawansowane - decyzja powinna zapaść najszybciej, jak to możliwe - zadeklarował dziennikarzom Samaddar.

Majchrowski wskazał, że podpisana umowa jest pierwszym etapem służącym "przebudowie, a po części zbudowaniu na nowo tego fragmentu miasta". - To pierwszy krok, który dotyczy terenów za murem huty - zaznaczył.

Według niego projekt realizowany na b. terenach ArcelorMittal Poland będzie częścią większego przedsięwzięcia - "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Projekt ten zakłada rewitalizację kilku tysięcy hektarów w Nowej Hucie. Według władz w perspektywie wielu lat na tym obszarze będzie szansa na stworzenie około 30 - 40 tys. miejsc pracy, nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale także gmin ościennych.

Na tym obszarze ma powstać nowa dzielnica, w której działałyby firmy z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby także zabudowa mieszkaniowa, usługi i tereny rekreacyjne. Dzielnica ma się rozwijać w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę zasobów naturalnych.

Osią, dookoła której ma się rozwijać nowa dzielnica, jest ul. Igołomska, a najważniejszą inwestycją będzie stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego w Branicach, przeznaczonego dla inwestorów, w szczególności dla innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych i nowoczesnego przemysłu.

Wschód Krakowa ma być także miejscem wydarzeń kulturalnych i wypoczynku. W tym celu planowane jest utworzenie Centrum Wielkoskalowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0 o powierzchni ok. 37 ha oraz zagospodarowanie Przylasku Rusieckiego na cel rekreacyjny i wypoczynkowy.

Wartość projektu "Kraków Nowa Huta Przyszłości" wstępnie szacowana jest na ponad 2 mld zł. Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie ws. rewitalizacji poprzemysłowych terenów krakowskiej huty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!