XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Potencjalni nabywcy w Stoczni Szczecińskiej Nowa

Potencjalni nabywcy w Stoczni Szczecińskiej Nowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele norweskiej stoczni Ulstein oglądali majątek stoczni Szczecińskiej Nowa pod kątem ewentualnego zakupu - poinformował prezes Stoczni Andrzej Markowski. W poniedziałek mają zostać ogłoszone przetargi na sprzedaż majątków stoczni w Szczecinie i Gdyni.

"Przypuszczam, że Norwegowie będą chcieli tu budować statki" - powiedział PAP prezes Markowski. "Ulstein to niewielka stocznia z ponad 90-letnią tradycją, od wielu lat współpracująca ze Szczecińską, to solidna, rodzinna firma" - dodał Markowski.

"Norwegowie są pierwszymi zainteresowanymi z branży okrętowej, już wcześniej przymierzali się do majątku stoczni wraz z Mostostalem Chojnice. Teraz stocznia Ulstein jest zainteresowana samodzielnym zainwestowaniem w szczeciński zakład" - dodał prezes.

Jak powiedział Markowski, w ostatnich dniach stocznię szczecińską oglądają potencjalni nabywcy - głównie z firm zajmujących się produkcją wielkogabarytowych konstrukcji metalowych.

Przedstawiciele stoczni Ulstein spotkali się również z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem.

"Prezydent podkreślił rolę stoczni dla miasta, regionu i gospodarki narodowej. Stwierdził, że utrzymanie produkcji stoczniowej jest niezwykle istotne. Wyraził zadowolenie, że tak poważna firma jest zainteresowana szczecińską stocznią. Zadeklarował, że jeśli Ulstein weźmie udział w przetargu na nabycie majątku stoczni i wygra go, miasto udzieli mu wszelkiej możliwej pomocy" - poinformował dziennikarzy po spotkaniu Piotr Landowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

W listopadzie ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

W piątek do Agencji Rozwoju Przemysłu wpłynęły plany sprzedaży majątku stoczni Szczecin i Gdynia. Przekazał je do zatwierdzenia tzw. zarządca kompensacji (firma Bud-Bank Leasing z Warszawy), odpowiedzialny za wycenę, podział oraz sprzedaż majątku obu zakładów.

W najbliższy poniedziałek zostanie ogłoszony otwarty, publiczny, nieograniczony przetarg na sprzedaż majątków stoczni szczecińskiej i gdyńskiej. Proces sprzedaży majątku zakładów ma się zakończyć 31 maja 2009 r. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potencjalni nabywcy w Stoczni Szczecińskiej Nowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!