Pracownicy Fabryki Łączników w Radomiu otrzymali wypowiedzenia

Pracownicy Fabryki Łączników w Radomiu otrzymali wypowiedzenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większość pracowników znajdującej się w stanie upadłości Fabryki Łączników w Radomiu otrzymała wypowiedzenia, w pracy zostało kilka osób zajmujących się utrzymaniem majątku - powiedział PAP w poniedziałek syndyk masy upadłościowej Michał Wereszczyński.

Pracownicy otrzymali wypowiedzenia ze skróconym okresem wypowiedzenia. Mija on z końcem kwietnia br. Pracownicy nie mają obowiązku świadczenia pracy. Zakład zatrudniał ponad 380 osób.

"Chciałem pracownikom zrekompensować tę trudną dla nich sytuację. Wypowiedzenia w związku z ogłoszeniem upadłości jest dla nich najkorzystniejszą formą. Dostaną dzięki temu różnego rodzaju odprawy i odszkodowania" - stwierdził syndyk.

Obecnie w zakładzie opracowywana jest analiza ekonomiczna "wykończenia produkcji w toku". Według syndyka, gdyby okazało się, że jest to nieopłacalne i produkcja nie zostałaby podjęta, wówczas istnieje możliwość wydzierżawienia przedsiębiorstwa do czasu oszacowania jego wartości i przygotowania przetargów dotyczących sprzedaży. Syndyk zastrzegł, że ewentualna dzierżawa odbyłaby się także w formie przetargu.

"Wypowiedzenia dostali prawie wszyscy pracownicy, bez względu na to, czy podejmę decyzję o wykańczaniu produkcji czy nie. Ewentualnie potem pracownicy będą zatrudniani na oddzielne umowy" - wyjaśnił Wereszczyński.

Prawie trzy tygodnie temu sąd w Siedlcach ogłosił upadłość Fabryki Łączników w Radomiu. Wcześniej zarząd radomskiej fabryki prowadził nieudane negocjacje z firmą z Krakowa w sprawie sprzedaży zakładu. Fabryka Łączników znajduje się w trudnej sytuacji. Od 19 grudnia w zakładzie jest przymusowy przestój. Zakład ma zobowiązania wobec ZUS, Skarbu Państwa i gminy. Wynoszą one ponad 20 mln zł.

Fabryka Łączników w Radomiu została sprywatyzowana w połowie 2010 r. Wcześniej przynosiła straty i miała wielomilionowe zobowiązania.

Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało kilkakrotnie próby sprzedaży fabryki, pierwszą w 2002 r. Dopiero w 2010 r. udało się skutecznie przeprowadzić przetarg. Wygrała go firma Ferro Masz Invest z siedzibą w Warszawie; zapłaciła 80 gr za akcję, czyli za pakiet 85 proc. niecałe 1,5 mln zł. Inwestor zobowiązał się do tego, że nie będzie obniżał kapitału zakładowego spółki, a także do utrzymania zatrudnienia i niezbywania tej firmy przez 12 miesięcy.

Fabryka Łączników powstała w 1959 r. Produkowała 500 rodzajów łączników, złączek i odlewów z żeliwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy Fabryki Łączników w Radomiu otrzymali wypowiedzenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!