Prezes szczecińskiej stoczni liczy na dalszą prywatyzację

Prezes szczecińskiej stoczni liczy na dalszą prywatyzację
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Stoczni Szczecińskiej Nowa Artur Trzeciakowski ma nadzieję, że po wycofaniu się inwestora prywatyzacja przedsiębiorstwa będzie kontynuowana. Jego zdaniem, stocznia ma szanse być rentowna już po 2010 r.

W poniedziałek firma Amber, która uczestniczyła w negocjacjach dotyczących zakupu akcji Stoczni Gdynia SA i udziałów Stoczni Szczecińskiej Nowa sp. z o.o., wycofała się z udziału w tych inwestycjach. Twierdzi, że byłyby nierentowne.

- Nie zgadzamy się z założeniami ekonomiczno-finansowymi, że SSN to firma, która nie może być rentowna. Jesteśmy przekonani, że po zakończeniu produkcji jednostek, które znajdują się portfelu zamówień do 2010 r., stocznia może wyjść na prostą i stać się rentowna. Jako zarząd firmy możemy się podpisać pod taką deklaracją - powiedział we wtorek PAP Trzeciakowski.

Dodał, że wcześniejsze analizy przewidywały, iż firma może mieć straty w latach 2007-2012 na poziomie 1,2 mld zł; obecnie szacuje się, że kwota ta będzie co najmniej kilka razy mniejsza.

Pytany o ewentualnych następnych inwestorów, Trzeciakowski powiedział, że stocznia nie prowadzi takich rozmów. Należy to do jej właściciela. - Na dziś nic dla stoczni się nie zmienia - stocznia pracuje, a proces prywatyzacji musi być kontynuowany - podkreślił.

Stanowisko zarządu prezes przekazał załodze stoczni przez radiowęzeł. Pytany o nastroje wśród stoczniowców, przyznał, że z pewnością będzie część zaniepokojonych. - Nie widzę jednak zagrożenia niekontrolowaną reakcją - dodał.

Przewodniczący KNSZZ "Solidarność 80" w stoczni Jacek Kantor powiedział PAP, że związkowcy reprezentujący wszystkie 4 związki zawodowe działające na terenie SSN wystosowali pismo do ministerstw skarbu oraz gospodarki. Domagają się zwołania w trybie pilnym posiedzenia zespołu ds. koordynacji i prywatyzacji polskich stoczni. Spotkanie takie miałoby się odbyć w najbliższy czwartek.

- Będziemy chcieli dowiedzieć się, dlaczego tak się stało i co dalej właściciel zamierza zrobić, jakie ma plany. Oczekujemy oceny sytuacji i gwarancji strony rządowej dotyczących dalszego funkcjonowania stoczni. Chcemy się też dowiedzieć, jaka może być decyzja Komisji Europejskiej, czy będzie zgoda na powtórzenie procesu prywatyzacji - wyjaśnił.

W poniedziałek kończył się okres wyłączności udzielonej spółce Amber na negocjacje. W siedzibie resortu skarbu odbyło się spotkanie właściciela spółki Amber Przemysława Sztuczkowskiego z zespołem negocjacyjnym resortu skarbu oraz z zespołem negocjacyjnym Agencji Rozwoju Przemysłu SA i Korporacji Polskie Stocznie SA.

- W trakcie tego spotkania Inwestor poinformował, że w wyniku przeprowadzonej analizy wykonanych dla niego przez PPP Poland projekcji finansowych obu stoczni uznał, że obie stocznie nawet po restrukturyzacji będą podmiotami trwale nierentownymi i w związku z powyższym postanowił wycofać się udziału w obu tych inwestycjach, rezygnując z dalszego przedłużenia wyłączności - brzmi komunikat MSP.

W komunikacie podkreślono, że oczekiwania inwestora w stosunku do Skarbu Państwa zakładały konieczność udzielenia dodatkowej, znaczącej pomocy publicznej. Deklarowany poziom zaangażowania inwestora w inwestycje restrukturyzacyjne został oceniony również przez Komisję Europejską za zdecydowanie zbyt niski i nie zapewniał możliwości odzyskania przez obie stocznie trwałej zdolności do konkurowania na rynku.

- Minister Skarbu Państwa będzie kontynuował dalszy proces prywatyzacji obu stoczni, wykorzystując dobrą koniunkturę na rynku stoczniowym, tak aby zgodnie z decyzjami Rady Ministrów zakończyć proces w 2008 r. Minister Skarbu Państwa biorąc pod uwagę dotychczasowy wysiłek podjęty przez obie stocznie, zechce doprowadzić do zakończenia prywatyzacji przy normalnym, bieżącym ich funkcjonowaniu - napisano w komunikacie.

Amber Sp. z o.o. to spółka zależna kapitałowo od notowanego na giełdzie przedsiębiorstwa Złomrex - jednego z największych w Polsce dostawców złomu stali oraz metali nieżelaznych, a także producenta i dystrybutora wyrobów hutniczych.

Zobacz także: Sztuczkowski: niestety, ale rezygnujemy ze stoczni
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!