Producenci stali czają się z dużymi podwyżkami cen

Producenci stali czają się z dużymi podwyżkami cen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost cen rudy żelaza i energii przyniesie w nowym roku skok cen stali. Konsolidacja wytwórców i dystrybutorów ułatwi dzielenie się kosztami

Łagodna zima na początku tego roku i wygranie przez Polskę praw do organizacji EURO 2012 przez wiele miesięcy nakręcało wzrost cen wyrobów stalowych. Teraz ceny ustabilizowały się, ale nie potrwa to długo - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- W I kwartale 2008 r. kończą się kontrakty na rudę żelaza. Nowe będą podpisywane po znacznie wyższych cenach. Czeka nas też wzrost kosztów energii, więc od II kwartału ceny wyrobów stalowych wzrosną - mówi Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

Podwyżkę już zapowiedział ArcelorMittal.

Ceny rudy mają iść w górę nawet o 30-40 proc. Wzrost cen energii w Polsce jest szacowany na 10-15 proc. - Przychylam się do prognozy ArcelorMittal zakła- dającej kilkunastoprocentowy wzrost cen wyrobów stalowych w I połowie 2008 r. Niezależnie od rosnących cen nie spodziewam się spadku zużycia. Musimy przecież zrealizować inwestycje infrastrukturalne - mówi w dzienniku Piotr Krzysztofik, ekonomista PKO BP.

Komisja Europejska rozważa też nałożenie ceł antydumpingowych na import stali z Chin i inych krajów azjatyckich, co pośrednio także może wpłynąć na wzrost cen.

Trudno ocenić, jak prognozowany wzrost cen rudy żelaza i energii wpłynie na koszty i marże producentów, dystrybutorów i finalnych odbiorców. Wszystko wskazuje na to, że podwyżki dotkną tych ostatnich. Producenci mają bardzo wysokie, dwucyfrowe marże i nie palą się do ich obniżki, a ponadto należą do międzynarodowych grup, takich jak ArcelorMittal, Donbas, CMC czy Celsa, więc łatwiej im dyktować ceny. Marże dystrybutorów natomiast są na poziomie 3-4 proc., ich obniżka zatem nie wchodzi w grę - wyjaśnia "PB".

- Szansą dla dystrybutorów jest trwający proces konsolidacji branży. Większe grupy będą mogły negocjować lepsze warunki zakupu, ale akwizycje muszą być przeprowadzone szybko, bo ArcelorMittal również zamierza budować w Polsce sieć dystrybucji - dodaje Piotr Krzysztofik.

By poprawić rentowność, dystrybutorzy wchodzą też na rynek przetwórstwa stali, budując centra serwisowe i wchodząc w produkcję konstrukcji stalowych itp. AlcelorMittal ogłosił budowę centrum stalowego w Krakowie oraz prowadzi rozmowy dotyczące zakupu firmy handlowej Sambud 2.

Przemysław Sztuczkowski, szef Złomreksu, jest przekonany, że na wzroście cen stali wygrają właśnie ci, którzy mają w grupie zarówno producentów wyrobów, jak i sieć sprzedaży. W grupie bowiem łatwiej podzielić się kosztami surowców - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Prognozowane podwyżki nie ucieszą odbiorców. - Największym problemem nie jest wzrost cen, lecz częste ich wahania. Inwestorzy oczekują bowiem, że ustalimy cenę na cały okres realizacji projektu, a dostawcy gwarantują ceny najwyżej na kwartał. Dlatego coraz częściej decydujemy się na indeksację o koszty materiałów- mówi Jerzy Jakubiec, dyrektor zakładu logistyki w Polimeksie-Mostostalu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Producenci stali czają się z dużymi podwyżkami cen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!