Producenci stali domagają się ceł dumpingowych na azjatyckie produkty

Producenci stali domagają się ceł dumpingowych na azjatyckie produkty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zachodnioeuropejscy producenci stali domagają się od Brukseli nałożenia ceł dumpingowych na niektóre wyroby stalowe z krajów azjatyckich.

Formalny pozew z żądaniem nałożenia ceł na produkty z Chin, Korei Południowej oraz Tajwanu trafił do Komisji Europejskiej we wtorek. Przedstawiciele zachodnioeuropejskich hut zrzeszeni w organizacji Eurofer przekonują w nim, że azjatyccy producenci - a szczególnie chińscy - zalewają unijny rynek blachami walcowanymi na zimno oraz powlekanymi, które sprzedają poniżej kosztów produkcji - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Eurofer uważa, że Chiny stosują dumping także w przypadku innych produktów (m.in. prętów zbrojeniowych). Dzięki tym praktykom tegoroczny chiński eksport do Unii Europejskiej może wzrosnąć aż o 137 proc. (w porównaniu z 2006 r.), osiągając 10 mln ton wyrobów stalowych.

Europejscy producenci w ostatnich latach dużo inwestowali w produkcję blach walcowanych wysokiej jakości. Teraz są wygryzani z tego dochodowego rynku przez Chińczyków. Ci mogą sprzedawać stal poniżej kosztów, ponieważ korzystają z państwowych subsydiów, taniej siły roboczej oraz nie są ograniczani - tak jak to ma miejsce w Europie - surowymi przepisami ochrony środowiska - wyjaśnia dziennik.

Polskie huty deklarują poparcie dla żądań zachodnioeuropejskich konkurentów - ale tylko częściowe. - Nasze stanowisko musi być ostrożne. W Polsce nie produkuje się blach nierdzewnych, walcowanych na zimno, więc niekoniecznie musimy być zainteresowani ograniczaniem dostępu do tego produktu - mówi "Gazecie" Romuald Talarek, szef Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

- Natomiast w przypadku wyrobów powlekanych finalizowane są inwestycje, dzięki którym te wyroby będą u nas produkowane - dodaje Talarek.

Bruksela ma 45 dni, żeby podjąć decyzję w sprawie ewentualnych ceł. Ich wprowadzenie musiałoby jednak być poprzedzone formalnym śledztwem potwierdzającym to, co sugerują producenci.

Ich głos na pewno będzie w Komisji wysłuchany uważnie. Bo do grupy Eurofer należą huty z koncernów ArcelorMittal, brytyjskiego Corus Group oraz niemieckich ThyssenKrupp i Salzgitter. Zatrudniają one w sumie 372 tys. osób. Ich roczna produkcja stali to blisko 200 mln ton zapewniająca obroty rzędu 138,5 mld euro - czytamy w "GW".

Chiny oczywiście zaprzeczają, jakoby stosowały dumping. Nałożenie zaporowych ceł (sięgających 40 proc.) mogłoby doprowadzić do kolejnego handlowego konfliktu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Producenci stali domagają się ceł dumpingowych na azjatyckie produkty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!