Przemysł stalowy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Przemysł stalowy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Problemy nadprodukcji stali w Europie, konkurencji producentów z innych kontynentów i problemy wyłudzania VAT w handlu stalą zapewne zdominują sesje poświęcone hutnictwu i dystrybucji stali podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Sesje hutnicze będą się odbywały 14 maja w Biurze Centrum, przy ulicy Mickiewicza 29 w Katowicach.

Pierwsza z nich, dotycząca problemów hutnictwa w Europie, rozpocznie się o 9. Wśród dyskutowanych problemów znajdzie się kondycja europejskiego rynku stali i jego perspektywy. Ważnymi elementami dyskusji będzie konkurencja, głównie ze strony szybko rozwijającego się hutnictwa Chin, Indii i innych krajów rozwijających się. Nie da się przy tym uniknąć kwestii polityki klimatycznej, która zdaniem Surojita Ghosha, wiceprezesa, członka zarządu ArcelorMittal Poland, jednego z uczestników dyskusji powoduje, że na światowym rynku nie ma równych dla wszystkich warunków konkurencji. Rozmawiając o prognozach dla Europy uczestnicy dyskusji będą zastanawiać się nad rosnącym zagrożeniem ucieczką przemysłu hutniczego z Europy. Ostatnim tematem tej sesji będą kwestie dostępności i cen surowców oraz produkcji koksu.

Druga sesja, która rozpocznie się o 11.30 będzie dotyczyła europejskiego rynku stali, który w ostatnich latach znalazł się pod dużą presją spadku zapotrzebowania, wynikającego z problemów gospodarczych strefy Euro. Wśród tematów znajdą się więc relacje z klientami, czynniki kształtujące popyt, strategie, zarządzanie ceną i ofertą. W tym kontekście musi pojawić się problem konsolidacji branży.

- Największe szanse przetrwania mają wielkie firmy, mające możliwość uzyskiwania synergicznego efektu zakupów, które kupują na tyle dużo, żeby uzyskać bardziej atrakcyjne ceny - uważa Robert Agh, prezes Ferona Polska, który weźmie udział w tej sesji. Uczestnicy będą dyskutować o czynnikach kształtujących popyt, wskazywać rynki wzrostu i spadku, a także kierunki inwestycji i obszary już „przeinwestowane”.

Trzecią odsłoną hutniczej tematyki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą kwestie związane z przepisami, poruszane podczas rozpoczynające się o godzinie 14.00 sesji „Hutnictwo i regulacje”. Tematyka sesji ma obejmować m.in. obecny i prognozowany wpływ regulacji unijnych dotyczących emisji CO2 na konkurencyjność europejskiego hutnictwa. Bardzo ważnym elementem stanie się na pewno kwestia nadużyć podatkowych przy rozliczaniu VAT w branży stalowej.

- Skala zjawiska i objęcie przez ten proceder wszystkich asortymentów wyrobów hutniczych, w zasadniczy sposób wpływa na obniżenie obrotów i ponoszenie strat zarówno przez producentów jak i dystrybutorów stali - uważa Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, która będzie uczestniczyć w dyskusji.

Oprócz opisu skali i skutków tego zjawiska omówione zostaną pożądane zmiany w prawie podatkowym, a także egzekwowanie prawa - rola organów ścigania, nadzoru finansowego, środowiska.

Wśród dyskutantów, którzy wezmą udział w sesjach znajdą się m.in.: Robert Ágh - prezes zarządu Ferona Polska SA, Peter Archbold - szef działu Basic Materials, Europa, Bliski Wschód, Afryka, Fitch Ratings, Jerzy Bernhard - prezes zarządu, dyrektor generalny Stalprofilu, Roman Czyżykowski - wiceprezes Thyssenkrupp Energostal, Iwona Dybał - prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, Jörg Feger - dyrektor, Departament Badań, BDS AG, Niemiecki Związek Dystrybutorów Stali, Jolanta Kasprzycka - członek zarządu, Severstallat Silesia Sp. z o.o.

Więcej na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł stalowy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!