Rok 2007 będzie rekordowy pod względem zużycia i importu stali

Rok 2007 będzie rekordowy pod względem zużycia i importu stali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rekordową ilość ok. 12 mln ton wyrobów stalowych zużyje w tym roku polska gospodarka, w połowie opierając wzrost zużycia m.in. o systematycznie rosnący import stali. Za 3-4 lata krajowe zużycie może sięgnąć ok. 16 mln ton - prognozuje Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH).

- Jeszcze kilka lat temu pod względem zużycia stali w przeliczeniu na jednego mieszkańca od krajów starej UE dzieliła nas przepaść - ok. 180 kg wobec ponad 400 kg. Dziś ze zużyciem ok. 300 kg na osobę, w dobrym tempie zbliżamy się do unijnej średniej - powiedział prezes Izby Romuald Talarek.

Od 2002 roku, kiedy polska gospodarka zużywała ok. 7 mln ton wyrobów stalowych rocznie, do 2007 zużycie wzrosło o ponad 70 proc. W ubiegłym roku wyniosło ono 10,8 mln ton (rok wcześniej 8,1 mln ton), tegoroczny wzrost przekroczy więc 10 proc. i będzie wyższy od szacowanego na ok. 8 proc. wzrostu polskiej produkcji stali (z 10 do ok. 10,8, maksymalnie 11 mln ton).

Postępującym zjawiskiem jest wzrost importu, który stanowi ok. 57 proc. zużycia i na koniec roku wyniesie ok. 8 mln ton, wobec 6,5 mln ton wyrobów przed rokiem. Importowi sprzyja przede wszystkim silny złoty, ale także brak niektórych wyrobów w ofercie polskich producentów. Mimo niekorzystnego dla eksporterów kursu rośnie także eksport, który w końcu roku powinien być wyższy od ubiegłorocznego nawet o 1 mln ton i wynieść 5 mln ton.

"Rosnący eksport świadczy o stabilizacji pozycji konkurencyjnej polskich producentów. Warto natomiast zwrócić uwagę na zmiany w strukturze importu. Nadal w blisko 70 proc. pochodzi on z innych krajów UE, ale widoczny jest wzrost importu m.in. z Turcji, Chin i Rosji" - podkreślił prezes.

Po 8 miesiącach br., w odniesieniu do tego samego okresu zeszłego roku, import z Turcji wzrósł ponad 10-krotnie, z Chin ponad 6-krotnie, a z Rosji został podwojony. Wcześniej dostawy z tych krajów były niewielkie, więc ilościowo nie są to jeszcze wielkości ważące; HIPH zwraca jednak uwagę na tę tendencję. Szacuje się, że łączny import z Rosji i Chin może sięgnąć w tym roku 1 mln ton, czyli ok. 12,5 proc. całego importu.

Prognozy HIPH wskazują, że przemysł stalowy stoi w najbliższych latach przed perspektywą stałego wzrostu, spowodowanego rosnącym zapotrzebowaniem na wyroby stalowe, m.in. w związku z planowanymi inwestycjami w infrastrukturze. W tym roku rośnie produkcja we wszystkich branżach konsumujących stal - w przemyśle maszynowym, motoryzacji i przemyśle artykułów gospodarstwa domowego o ponad 20 proc., w budownictwie o kilkanaście procent.

Mimo tego zapotrzebowania we wrześniu polska produkcja hutnicza spadła o kilka, a w niektórych wyrobach nawet o kilkanaście proc. Stali surowej huty wytworzyły mniej o 2,5 proc. (łącznie po 9 miesiącach wciąż jest 8-proc. wzrost). HIPH tłumaczy spadek głównie dużymi zapasami w magazynach dystrybutorów, którzy spodziewając się wzrostu sprzedaży i cen, zrobili zapasy po starych cenach. Wśród przyczyn tego zjawiska jest też bardzo wysoki import w pierwszym półroczu.

W ocenie Talarka, choć huty dysponujące poszukiwanymi na rynku produktami przetworzonymi nie muszą martwić się o przyszłość, na ich kondycji zaważą - oprócz popytu na stal i przemyślanej polityki inwestycyjnej - także czynniki makroekonomiczne, związane ze wzrostem kosztów produkcji. Chodzi przede wszystkim o planowaną podwyżkę cen energii oraz spodziewany wzrost cen surowców (głównie rudy) i frachtów do jej transportu.

Jednym z kluczowych elementów będzie też wysokość limitu emisji dwutlenku węgla, jaki ostatecznie przypadnie na branżę stalową (środowisko-hutnicze zabiega, aby było to prawo do emisji 14-14,5 mln ton CO2), oraz przyszłe opłaty związane z gospodarką odpadami, wynikające z unijnych dyrektyw.

W ciągu trzech kwartałów polskie huty wytworzyły łącznie ponad 8,1 mln ton stali surowej, a produkcja wyrobów gotowych przekroczyła 6,1 mln ton. W większości wyrobów zanotowano wzrost; wyjątkiem są niektóre rodzaje taśm oraz rury ze szwem. Zdaniem prezesa HIPH, krajowi producenci stoją przed decyzjami co do przyszłości sektora rurowego w Polsce.

Światowa produkcja stali sięgnie w tym roku 1,3 mld ton i co roku rośnie w tempie ok. 8 proc. W wielkości produkcji i dynamice jej wzrostu przodują Chiny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!