Romuald Talarek, HIPH: hutnictwo czeka na wzrost

Romuald Talarek, HIPH: hutnictwo czeka na wzrost
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Producenci są w stanie w miarę szybko zareagować dostawami na rynek, ale nie będą tego robić altruistycznie - mówi dla portalu wnp. Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak ocenia Pan aktualną sytuację na rynku stali?

- W tym roku należy się spodziewać odbicia na rynku stali. Statystyki pokazują wzrost. Jednak tegoroczne spadki są na tyle duże, że ten planowany wzrost może być niestety na poziomie spadków. A zatem w tym roku może być trudniej w porównaniu do ubiegłego czy 2007 roku. W opinii ekspertów począwszy od 2010 roku nastąpi wzrost w skali całego świata.

Ten optymizm jest jednak osadzony w pewnych realiach, takich jak aspekt finansowy działalności gospodarczej. Ważne jest, by kryzys bankowy nie powrócił rykoszetem, gdyż finansowanie działalności firm jest niezwykle istotne. Mamy spowolnienie gospodarki i dekoniunkturę na rynku stali. Producenci są w stanie w miarę szybko zareagować dostawami na rynek, ale nie będą tego robić altruistycznie, tylko za pieniądze. Jeśli odbiorcy nie będą mieć środków finansowych, by zapłacić za dostawy - będziemy mieć problem.

Pozytywne jest jednak to, że banki widzą interes w szybkim wyjściu z kryzysu i próbują poluzować swą politykę. Uważam, że wiarygodni klienci nie powinni mieć problemów z uzyskaniem finansowania ze strony banku. Ponadto będą mieć dużo większe szanse na nowe kredyty czy przedłużenie dotychczasowych umów.

Jakich zmian należy oczekiwać na rynku stali?

- Zmiany, które zaistniały na rynku wyznaczyły strategię działania poszczególnych firm. Nie da się ukryć, że ważnym rynkiem dla stalowych graczy jest rynek azjatycki. I tam należy się spodziewać przyszłych inwestycji hutniczych. Jeśli natomiast chodzi o region Europy - uważam, że ten rynek może bardzo szybko zareagować na wzrost, jeśli oczywiście zaistnieją korzystne warunki. Producenci będą pracować na pełnych zdolnościach produkcyjnych a klienci będą płacić za dostarczane produkty.Wtedy jest szansa, by odreagować spadek na rynku stali, jaki miał miejsce w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Czy należy się obawiać zalewu polskiego rynku stalą ze Wschodu?

- Umowa z między Rosją a Unią Europejską w sprawie kontyngentów na dostawy stali została zawarta w określonych uwarunkowaniach. Ta nadpodaż stali w stosunku do potrzeb unijnych byla swego rodzaju kompromisem. I trzeba podkreślić, że do tej pory ani Rosja, ani Unia nie nadużywały zapisów umowy w sposób jednostronny. Z drugiej strony faktem jest, że limity z każdym rokiem - począwszy od 2006 roku - rosły. Co możemy zrobić? Jako HIPH znamy strukturę wykorzystania tego kontyngentu i mamy pewne propozycje produktowe. Nie mogę jednak na chwilę obecną ich przedstawić, póki nie przeprowadzimy konsultacji z resortem gospodarki. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty prawne. Wtedy też będzie możliwe podjęcie decyzji w sprawie kontyngentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Romuald Talarek, HIPH: hutnictwo czeka na wzrost

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!