Rosati: Udało się umiędzynarodowić sprawę stoczni

Rosati: Udało się umiędzynarodowić sprawę stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki wtorkowej debacie w Parlamencie Europejskim udało się umiędzynarodowić sprawę polskich stoczni - powiedział w środę PAP eurodeputowany prof. Dariusz Rosati.

Sytuacja polskich stoczni była tematem wtorkowej debaty w PE. Została zorganizowana na wniosek eurodeputowanych lewicy. Europosłowie - bez względu na przynależność partyjną - zgodnie apelowali o więcej czasu i elastyczność w rozmowach z polskim rządem.

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes podkreślała, że przyszłość zakładów zależy od tego, czy polski rząd będzie skłonny do współpracy z Komisją Europejską.

"Sukces wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim jest taki, że udało się umiędzynarodowić sprawę polskich stoczni. Posłowie z innych krajów również zaangażowali się w ten problem" - powiedział Rosati.

Eurodeputowany podkreślił, że debata miała charakter głównie polityczny, ponieważ nie skończyła się przyjęciem rezolucji.

"Wzięło w niej udział wielu polskich oraz zagranicznych posłów. Jednoznacznie domagali się od Komisji Europejskiej więcej czasu i elastyczności, wskazując na ochronę przemysłu stoczniowego, szczególnie w obecnie trudnych warunkach na światowych rynkach" - powiedział.

"Mam wrażenie, że na skutek bardzo zdecydowanego stanowiska polskich posłów, Komisja nie podejmie negatywnej decyzji w sprawie stoczni w najbliższym czasie. Oznacza to dodatkowy czas dla polskiego rządu" - dodał Rosati.

"Z dyskusji w Parlamencie Europejskim wynikało, że piłka jest po stronie polskiego rządu i to on powinien szybko przygotować biznes plan dla stoczni Gdańsk oraz innowacyjną propozycję dla zakładów w Szczecinie i Gdyni według pewnych zarysów, które przedstawia Komisja" - uważa eurodeputowany.

Podczas wtorkowej debaty, Kroes zaproponowała dla stoczni w Gdyni i Szczecinie rozwiązanie sprawdzone przy restrukturyzacji greckich linii lotniczych Olympic Airways: wyodrębnienie majątku trwałego, sprzedanie go inwestorom w drodze przetargów, spłatę długów z pieniędzy, które to przyniesie oraz likwidację spółki, która przeprowadzi tę operację. KE wydałaby negatywną decyzję w sprawie pomocy publicznej, ale realizacja planu złagodziłaby jej skutki.

Według Rosatiego, propozycje Kroes są interesujące, ale wymagają czasu.

"Wymagają też zmian legislacyjnych, aby procedura upadłościowa dla stoczni nie była powtórką z typowego schematu upadłościowego, gdzie syndyk wchodzi i sprzedaje co się da i komu się da. Chodzi o utrzymanie całości majątku produkcyjnego stoczni" - powiedział.

"Moim zdaniem, potrzebna jest specjalna ustawa, odnosząca się do tych dwóch przedsiębiorstw (stoczni Szczeci i Gdynia - PAP), która pozwoli na uporządkowane, zorganizowane i dokonujące się pod ochroną przeprowadzenie likwidacji" - wyjaśnił.

Jeśli KE nie zaakceptuje planów restrukturyzacji stoczni, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do UE, co może oznaczać ich bankructwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosati: Udało się umiędzynarodowić sprawę stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!