Rośnie fala zwolnień w branży metalurgicznej

Rośnie fala zwolnień w branży metalurgicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po cięciach w hutach kolej na firmy handlujące stalą. Przedsiębiorcy obawiają się, że już I kwartał zakończą stratą.

Produkcja stali w ostatnich latach znacząco rosła. Teraz kryzys nie tylko osłabi tempo wzrostu branży, ale zmusi ją do bolesnych ograniczeń w zatrudnieniu. Zwolnień mogą się także spodziewać firmy, które są kooperantami hut lub handlują stalą - pisze "Rzeczpospolita".

Dziś, 27 stycznia, będą się rozstrzygać się losy ponadtysięcznej załogi tonącej w długach Huty Cynku Miasteczko Śląskie. – Zaczynamy rozmowy ze związkami, choć na razie trudno przewidzieć ich rezultat – powiedział „Rzeczpospolitej” Marek Wlazło, członek zarządu huty, która jeszcze w ubiegłym tygodniu rozważała wystąpienie z wnioskiem o upadłość. W sobotę jednak poinformowała, że wdraża program naprawczy. Jest mało prawdopodobne, by uniknęła zwolnień.

Pomoc zakładowi zadeklarowało Towarzystwo Finansowe Silesia – pod warunkiem, że zatrudnienie zostanie zmniejszone o 400-500 osób, a załoga zrezygnuje ze świadczeń wynikających z układu zbiorowego.

Huta cynku to kolejna firma w branży, którą kryzys zmusi do zwolnień. W grudniu plany redukcji zatrudnienia ogłosił ArcelorMittal. Do końca 2009 r. pozbędzie się ok. 1 tys. osób. W połowie stycznia o planowanym zwolnieniu 15 proc. z 2 tys. załogi poinformowała huta CMC Zawiercie. Inne zakłady, jak należąca do grupy Złomreksu Huta Stali Jakościowych, ograniczyły zatrudnienie, nie przedłużając umów na czas określony.

Kadrowych cięć nie unikną także firmy handlujące stalą, bo już w pierwszym kwartale 2009 r. spodziewają się strat. Restrukturyzacja jest więc nieunikniona. – Spadek pogłębia się i trzeba robić wszystko, by go zminimalizować. Będzie okazja, by zracjonalizować koszty – twierdzi Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Zdaniem szefa PUDS przedsiębiorcy mają do wyboru trzy scenariusze. W pierwszym mogą zdecydować się na obniżki wynagrodzeń, co pozwoliłoby zmniejszyć wydatki i zachować stan zatrudnienia. Drugi jest najbardziej bolesny – zwolnienie części personelu, by dostosować jego wielkość do sytuacji na rynku. Trzeci zakłada podniesienie wydajności pracy przez zastąpienie słabszych pracowników lepszymi. Ruch na rynku pracy wkrótce się zacznie. PUDS przewiduje, że część osób, które najmocniej uderzy po kieszeni obniżka wynagrodzeń opartych na prowizji od wyników, zacznie rozglądać się za nowymi pracodawcami.

Firmy dystrybucyjne na razie unikają jasnych deklaracji, co zrobią. – Dopiero za dwa tygodnie będzie gotowy plan działania – twierdzą przedstawiciele Bowimu. „Rzeczpospolita” dowiedziała się, że spółka obniżyła pensje. A Konsorcjum Stali chce ograniczyć zlecenia dla firm outsourcingowych zajmujących się np. transportem. Prezes firmy Robert Wojdyna utrzymuje, że nie będzie zwolnień grupowych ani cięć w pensjach, choć przyznaje: – Do sprzedaży i w administracji potrzeba teraz mniej osób.

Kiedy fala zwolnień opadnie? – To zależy, czy jesteśmy już na dnie, czy dopiero się do niego zbliżamy – twierdzi Kazimierz Kowalski, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jego zdaniem największe szanse na przerwanie bessy dałoby przyspieszenie inwestycji w infrastrukturze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie fala zwolnień w branży metalurgicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!