Rośnie zapotrzebowanie na stal nierdzewną

Rośnie zapotrzebowanie na stal nierdzewną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Firmy dystrybucyjne z sektora stali nierdzewnych dość dobrze przeżyły kryzys - mówi dla portalu wnp.pl Jan Myczkowski, dyrektor Komisji stali odpornych na korozję Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. - Nie było spektakularnych upadków ani przejęć. Firmy skupiły się na restrukturyzacji wewnętrznej.

Jak ocenia Pan aktualną sytuację na polskim rynku stali nierdzewnych?

- Aby ocenić obecną kondycję sektora musimy mieć pewnien punkt odniesienia a zatem trzeba cofnąć się do 2009 roku. Dal polskiego sektora stali nierdzewnej ubiegły rok nie był zły. Podczas gdy produkcja stali nierdzewnej na świecie spadła o 4,5 proc., w Polsce odnotowano spadek konsumpcji rzędu 10 procent w stosunku do 2008 roku, przy czym musimy mieć na względzie fakt, że w Polsce nie produkuje się stali nierdzewnej. A zatem mieliśmy do czynienia z korektą a nie załamaniem rynku.

Spadek eksportu był niewielki i wyniósł około 4-5 procent. Nie było też znaczących zmian w imporcie. Odnotowano niski poziom stanów magazynowcyh. Generalnie ubiegły rok był rokiem wyczekiwania. Firmy dystrybucyjne z sektora stali nierdzewnych dość dobrze przeżyły kryzys. Nie było spektakularnych upadków ani przejęć. Firmy skupiły się na restrukturyzacji wewnętrznej.

Obecnie rynek wraca do normy, rośnie zapotrzebowanie na stal nierdzewną i stabilizują się ceny. Po huśtwace cenowej w ubiegłym roku, kiedy ceny w trzecim kwartale wrosły, w czwartym natomiast spadły - pierwszy kwartał 2010 roku napawa optymizmem. Na rynku - zwłaszcza światowym- widać ożywienie. Przykładowo w Turcji, po spadku produkcji o jedną trzecią w ubiegłym roku, w styczniu i lutym 2010 roku odnotowuje się wzrost rzędu 70 procent! W 2010 roku analitycy szacują wzrost produkcji o 15 proc. z 25,2 mln ton w zeszłym roku do 29 mln ton w roku bieżącym. U największego producenta stali nierdzewnej, jakim są Chiny oczekuje się wzrostu produkcji o 19 proc. Dla Europy przewiduje się wzrost o 13 proc., a dla Ameryki o 15 proc.

Na rynku światowym zaczynamy obserwować wzrost ceny niklu, która obecnie wynosi 22 tys. USD za tonę i której wzrost w pierwszym półroczu 2010 roku szacuje się na 26 - 30 tys. USD za tonę. W lutym i marcu wzrosły ceny bazowe o 4 procent i ceny dodatków stopowych o 6-10 procent. W Polsce - w porównaniu do krajów zagranicznych - ceny stali nierdzewnej są najniższe w Europie. Równie niskie ceny odnotowują Włosi.

Co Pana zdaniem stanowiło największą trudność dla firm z sektora stali niedzewnych?

- Instytucje finansujące znacząco zaostrzyły swą politykę w stosunku do firm. Ograniczono limity, trudniej było pozyskać kredyty. Mimo to większość firm dystrybucyjnych odnotowuje ubiegły rok jako udany. Większe trudności mieli natomiast producenci, ale tych w Polsce nie ma. Firmy krajowe - zarówno duże jak i średnie - są w dobrej kondycji.

W jakim stopniu kryzys wpłynął na plany firm?

- Trudno, by w czasie kryzysu firmy dużo inwestowały. Nawet duże, stabilne finansowo firmy na czas kryzysu częściowo zawieszały swe plany. Oczywiście firmy, które wcześniej rozpoczęły inwestycje kontynuowały ten proces. Inwestowano zatem w centra serwisowe, rozbudowę usług i nowe produkty. Polska stała się ważnym centrum logistyczno-dystrybucyjno-serwisowym w Europie. Firmy w ostatnich latach inwestowały, zwiększając tym samym swą konkurencyjność.

Sytuacja na rynku stali nierdzewnych jak wcześniej wspomniałem stabilizuje się, ale każdy czeka na trwałą poprawę. Sygnały ożywienia są, ale pozostaje pytanie na ile jest to trwała tendencja. Nawet jeśli obecnie wzrosły zakupy, to mogą to być zakupy spekulacyjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie zapotrzebowanie na stal nierdzewną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!