XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rozstrzygnięto przetarg na Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Rozstrzygnięto przetarg na Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przetarg na budowę Muzeum Hutnictwa na terenie zabytkowej hali elektrowni Huty Kościuszko w Chorzowie rozstrzygnął właśnie Urząd Miasta. Niebawem mają się tam rozpocząć prace budowlane i adaptacyjne.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta, całe przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 30 mln zł. Dzięki tym środkom całkowicie wyremontowana zostanie ponadstuletnia hala, a przybudówka ma być zaadaptowana na salę audiowizualną. W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa o historii hutnictwa. Zostanie opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą autentycznych urządzeń, których do niedawna używali hutnicy. W Muzeum Hutnictwa staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. W hali od kilku lat można już podziwiać XIX-wieczny młot parowo - powietrzny Brinkmann'a.

- Na ten cel miasto, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskało 15 mln zł dofinansowania. To najwyższa dotacja na cele kulturalne w całej historii miasta - podkreślił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Placówka powstanie dzięki unijnej dotacji, którą miasto pozyskało wspólnie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Od dekady rozwija ono działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza. To działająca od 10 lat zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz kompleks Sztolnia Królowa Luiza - oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa. Nowe przedsięwzięcie muzeum dotyczy m.in. kilku dalszych obiektów i przestrzeni w Zabrzu. Samorząd Chorzowa, który dzięki unijnej dotacji chce zrealizować paroletnie już plany utworzenia muzeum hutnictwa na swoim terenie, przystąpił do projektu zabrzańskiej placówki na zasadzie partnerskiej.

Władze Chorzowa nabyły halę dawnej Huty Kościuszko z 1895 r. od Banku Handlowego w Warszawie siedem lat temu. Zabytkowy obiekt został odpowiednio zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. Od tego czasu dawna elektrownia stała się miejscem wydarzeń m.in. wystaw World Press Photo, Industriady oraz Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Wspólny unijny projekt "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" zabrzańskiego muzeum i chorzowskiego samorządu został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Woj. Śląskiego - w kontekście m.in. wartości zachowywanego dzięki niemu dorobku kulturowego regionu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rozstrzygnięto przetarg na Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!