Rząd pracuje nad polityką zakupową dla rynku stali

Rząd pracuje nad polityką zakupową dla rynku stali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jan Filip Staniłko, dyrektor departamentu w Ministerstwie Rozwoju uważa, że sytuacja w Chinach jeszcze długo będzie destabilizować rynek stali. - Rząd pracuje nad nową polityką zakupową i dostosowaniem rozporządzeń budowlanych do prętów zbrojeniowych produkowanych w Polsce – powiedział podczas sesji „Hutnictwo” na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Staniłko poinformował, że kończy się etap uzgodnień w sprawie stworzenia międzyresortowego zespołu ds. przemysłów zasobochłonnych. - Chodzi już nie tylko o gałęzie energochłonne, ale zasobochłonne, zużywające dużo zasobów, surowców, bo taką potrzebę wykazały problemy z prawem wodnym. To zespół przy ministrze rozwoju z udziałem ministerstwa energii i ministerstwa środowiska, którego celem będzie szybkie wypracowanie polityki zapobiegania carbon leakage, rozumianym zarówno jako ryzyko przesunięcia z Polski poza granice Unii Europejskiej, jak i decyzji lokowania nowych inwestycji w innych krajach Unii – powiedział Staniłko.

Zespoły Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Infrastruktury od dwóch miesięcy pracują nad dostosowaniem rozporządzeń budowlanych do tego, co jest produkowane w Polsce. Zdaniem Staniłki chronienie rynku przez domykanie go normami jakościowymi jest zależne od aktywnego kształtowania wymagań jakościowych i obecności firm w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

- Branża musi wykazać się aktywnością, aby rozporządzenia odnosiły się do aktualnych norm – powiedział Staniłko.

Jego zdaniem najlepszym przykładem, który można dziś popierać jest inicjatywa promowana we Francji przez ministra Macron, który przyjął filozofię kupowania stali spełniającej wszystkie prawa człowieka i to mogłoby być dobre, gdyby rozpowszechniło się także w innych krajach.

Według Jana Staniłki wypracowanie pewnej polityki zakupowej państwa jest elementem planu Morawieckiego.

- To trudne, bo nie możemy się zachowywać dyskryminująco wobec państw europejskich, a trzeba pamiętać, że najwięcej prętów zbrojeniowych wpływa do Polski z Niemiec, a nie z Białorusi – powiedział Staniłko.

Odnosząc się do problemów stwarzanych w handlu stalą przez duży napływ z Chin uznał, że sytuacja w tym kraju długo jeszcze będzie destabilizować światowe rynki.

- W Chinach nadprodukcja jest wynikiem nietypowej sytuacji: 1 jednostka PKB wymaga 4 jednostek długu przez co chiński wzrost jest bańką. W normalnej gospodarce rynkowej taka sytuacja spowodowałaby kryzys i falę bankructw. Chiny będą utrzymywały zatrudnienie i produkcję w przemysłach ciężkich, bo one zapewniają wysokie zatrudnienie – uważa Staniłko. Zauważa przy tym, że ostatnie wydarzenia, takie jak rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywająca do nie uznania Chin za gospodarkę rynkową MES, jak i burzliwy przebieg komitetu stalowego OECD wskazują na to, że presja na zaostrzenie stanowiska wobec Chin jest duża.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd pracuje nad polityką zakupową dla rynku stali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!