S.Ghosh, ArcelorMittal: Europa ma problem

S.Ghosh, ArcelorMittal: Europa ma problem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Jeśli popatrzymy na obecną produkcję stali i porównamy ją z sytuacją z ostatniego kwartału roku 2008, czyli sprzed kryzysu, to okaże się, że produkcja stali spadła w Europie o 30 proc., ale w innych częściach świata wzrosła, czyli to tutaj w Europie jest problem – ocenił Surojit Ghosh, wiceprezes, członek zarządu ArcelorMittal Poland.

Podczas panelu „Energia w Europie – w poszukiwaniu partnerstwa” zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 odbywającego się w Katowicach przedstawiciele przemysłu przedstawiali swoje opinie m.in. na temat unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Surojit Ghosh, wiceprezes, członek zarządu ArcelorMittal Poland, ocenił, że nie jest w interesie gospodarki europejskiej podnoszenie celów redukcji emisji CO2 ponad poziom wynikający z obecnych regulacji. Pochwalił władze Polski za stanowisko zajmowane w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej, które jest krytyczne m.in. jeśli chodzi o podwyższanie celów redukcji emisji CO2 do 2020 roku.

- Komisja Europejska dzięki temu odstawiła na razie na boczny tor metodę tzw. backloadingu, co według nas jest słuszne i mamy nadzieję, że w Polska w dalszym ciągu będzie w ten sam twardy sposób działała w tym obszarze – mówił Surojit Ghosh.

ArcelorMittal Poland wskazywał, że Polska to kraj preferowany przez grupę jeśli chodzi o inwestycje i m.in. podał, że grupa zainwestowała w Polsce po 2004 roku około 5 mld zł. Wiceprezes Surojit Ghosh podkreślił, że nie tyle należy martwić się spowolnieniem gospodarczym, czy kryzysem, ale raczej stagnacją, bo wówczas gospodarka się nie rozwija, a taka sytuacja oznacza, że w najbliższej przyszłości sytuacja się pogorszy.

- Cóż więc możemy zrobić jeśli chodzi o ten syndrom? Otóż wydaje się, że kryzys czy ta stagnacja, z którąś mamy do czynienia jest charakterystyczna dla Europy. Jeśli popatrzymy na obecną produkcję stali i porównamy ją z sytuacją z ostatniego kwartału roku 2008, czyli sprzed kryzysu, to okaże się, że produkcja stali spadła w Europie o 30 proc., ale w innych częściach świata wzrosła, czyli to tutaj w Europie jest problem (…) Jeżeli chcemy pozostać w grze to musimy pozostać konkurencyjni – mówił Surojit Ghosh.

Ocenił, że Polska w dalszym ciągu zachowuje konkurencyjność. Wyraził nadzieję, że polski rząd będzie działał w celu utrzymania tego stanu rzeczy. Pozytywnie ocenił, że pierwszego stycznia 2012 polskie władze podjęły decyzję modyfikując akcyzę na koks, który jest bardzo istotny w procesie metalurgicznym. Nie krył też jednak zastrzeżeń w sprawach projektowanych regulacji, a związanych z przejściowym zwolnieniem z akcyzy gazów stosowanych w metalurgii, które wygasa w listopadzie 2013 roku.

- Prowadzimy już od ponad roku negocjacje z rządem polskim i muszę przyznać, że poczyniliśmy bardzo poważne postępy. Rząd polski, ministerstwo gospodarki, finansów to podmioty, które bardzo blisko z nami współpracują nad stworzeniem projektu regulacji prawnych, który w dużej mierze spełnia nasze wymagania. Natomiast zaskoczyło nas, że w ostatniej wersji tego projektu zaproponowano pewne powiązanie ze zmianami cen gazu ziemnego. Dla nas to jest bez sensu – stwierdził Surojit Ghosh.

Wyjaśniał, że gaz ziemny stanowi niewielki ułamek ogółu gazów, które grupa zużywa w Polsce, bo zużywa ponad 2 mld m3 gazów, ale gaz ziemny to jest „maleńki ułamek” i postawił pytanie o to dlaczego rozwiązania dotyczące akcyzy na gazy wykorzystywane w metalurgii miałyby być powiązane ze zmianami cen gazu ziemnego.

- Czegoś takiego nie ma w żadnym innym państwie członkowskim UE. Jeżeli pojawi się taki podatek akcyzowy to naruszy to warunki gry – ocenił Surojit Ghosh.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!