XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"S" Stoczni Gdańsk i KOS proszą o "szybkie spotkanie" z Neelie Kroes

"S" Stoczni Gdańsk i KOS proszą o "szybkie spotkanie" z Neelie Kroes
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komitet Obrony Stoczni oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej proszą unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes o "szybkie spotkanie". "Komisja Europejska podejmuje decyzje w sprawie stoczni i pochylni na podstawie nieprawdziwych informacji" - napisali w liście do Kroes związkowcy.

List w tej sprawie został wysłany do komisarz w środę. Jego kopię przekazano PAP.

Unijna komisarz ogłosiła we wtorek, że satysfakcjonuje ją przedstawiony przez Polskę uzupełniony plan restrukturyzacji stoczni gdańskiej i spodziewa się jeszcze przed przerwą wakacyjną pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie pomocy dla tej stoczni.

Związkowcy "proszą o szybkie spotkanie, na którym mogliby ostatni już raz przed podjęciem decyzji przedstawić swoje racje, aby nasz (...) zakład pracy nie został zlikwidowany na skutek wniosków niezgodnych z prawem i prawdą".

Karol Guzikiewicz z Komitetu Obrony Stoczni Gdańsk uważa, że zapowiedź Neelie Kroes dotycząca stoczni nie jest ostateczna.

"Nie mówi się też, że zostaną zamknięte dwie z trzech ostatnich pochylni, a ta jedna nie utrzyma dwutysięcznej załogi stoczni i nie da rentowności zakładowi" - podkreślił Guzikiewicz. "Domagamy się, aby stocznia mogła pracować na dwóch pochylniach" - czytamy w liście do Kroes.

Zdaniem Guzikiewicza, "KE podejmuje decyzje w sprawie stoczni i pochylni na podstawie nieprawdziwych informacji". Właśnie temat pochylni i wysokość pomocy publicznej udzielonej stoczni w Gdańsku stoczniowcy chcieliby poruszyć w rozmowie z unijną komisarz.

"Wielkość pomocy publicznej wyliczonej dla Stoczni Gdańsk SA przesłanej państwu przez Ministra Skarbu Państwa budzi nasz sprzeciw" - napisali związkowcy.

Dwa tygodnie temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że od 1 maja 2004 do 31 lipca 2008 r. stocznia Gdańsk otrzymała ok. 700 mln zł pomocy publicznej w wartości nominalnej.

Związkowcy twierdzą, że kwota pomocy jest wielokrotnie niższa. Powołując się na wystąpienie pokontrolne NIK z 4.12.2008 r. poinformowali, "że stocznia otrzymała pomoc o wartości 86,5 mln zł".

Kwotę 600-700 mln zł podał także premier podczas debaty ze związkowcami ponad dwa tygodnie temu w Gdańsku.

Ze względu na tę wypowiedź Komitet Obrony Stoczni w środę złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę stoczni przez Donalda Tuska.

O tym, czy będzie wszczęte śledztwo w tej sprawie, prokuratura zdecyduje w ciągu 30 dni po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "S" Stoczni Gdańsk i KOS proszą o "szybkie spotkanie" z Neelie Kroes

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!