XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"S" Stoczni Gdańsk w sporze zbiorowym z zarządem firmy

"S" Stoczni Gdańsk w sporze zbiorowym z zarządem firmy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja zakładowa "Solidarności" Stoczni Gdańsk weszła w spór zbiorowy z zarządem firmy z powodu zaległości wypłat pensji dla pracowników. Spółka przyznaje, że ma problemy z płynnością finansową, ale mają one charakter przejściowy.

"Pracownicy zakładu nie otrzymali wynagrodzeń w piątek i mają je teraz dostać w dwóch ratach. Problemy z płatnością pensji w stoczni są już od pół roku. Do tej pory jednak pracownicy dostawali też zaliczki i wypłata pensji w ratach nie była dla nich tak dokuczliwa jak teraz" - powiedział w poniedziałek PAP wiceprzewodniczący "S" w Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz.

Dodał, że w ramach sporu zbiorowego z władzami stoczni "S" domaga się wypłaty zaległych pensji. Nie wykluczył, że jeśli ta forma nacisku okaże się nieskuteczna, może dojść do zaostrzenia protestu, włącznie ze strajkiem.

Rzecznik prasowy Stoczni Gdańsk Aldona Dybuk potwierdziła PAP, że uposażenia za kwiecień zostaną pracownikom wypłacone w dwóch transzach. "Pierwsza, większa transza zostanie uruchomiona w tym tygodniu, a druga - najpóźniej do 27 maja" - wyjaśniła.

"Zakład podobnie jak wiele firm z branży przeżywa przejściowe problemy związane z płynnością finansową. Zarząd spółki pracuje nad rozwiązaniem trudności związanych z płynnością, będących efektem kryzysu w branży okrętowej" - oświadczyła Dybuk.

Zdaniem Guzikiewicza przyczyną kłopotów finansowych stoczni są m.in. nieopłacalne kontrakty na produkcję kadłubów statków. "Stal zdrożała o 47 proc. Rentowna w przemyśle okrętowym jest dziś głównie budowa jednostek wraz z wyposażeniem" - dodał. "Liczymy, że główny właściciel stoczni oraz Agencja Rozwoju Przemysłu dojdą do porozumienia, aby nie doszło do upadłości zakładu" - zaznaczył.

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" napisała w poniedziałek, że kontrolujący stocznię ukraińscy oligarchowie nie chcą wykładać pieniędzy na ratowanie firmy i żądają, by setki milionów na rzecz podwyższenia kapitału firmy zapłacił Skarb Państwa.

Zakład należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (w 75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu SA (w 25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez większościowego ukraińskiego udziałowca ISD Polska, który kupił udziały w stoczni pod koniec 2007 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "S" Stoczni Gdańsk w sporze zbiorowym z zarządem firmy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!