Sąd: mieszkańcy Korsz mogą przystąpić do pozwu zbiorowego przeciw ZAP Sznajder Batterien

Sąd: mieszkańcy Korsz mogą przystąpić do pozwu zbiorowego przeciw ZAP Sznajder Batterien
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejni mieszkańcy Korsz koło Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie) mogą przyłączyć się do pozwu zbiorowego przeciw właścicielowi zakładu recyklingu akumulatorów ZAP Sznajder Batterien - podał PAP sąd okręgowy w Olsztynie, który prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Jak podała w poniedziałek rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska sąd zdecydował, że do 3 października tego roku jest czas na przystąpienie do grupy objętej pozwem zbiorowym; przystąpienie do grupy po upływie terminu wyznaczonego przez sąd jest niedopuszczalne.

Początkowo pozew we wrześniu ubiegłego roku złożyło 18 osób, które chcą by sąd ustalił "odpowiedzialność w postępowaniu grupowym za spowodowanie rozstroju zdrowia powodów w postaci zwiększonego stężenia ołowiu w ich krwi w wyniku przekroczenia norm emisji ołowiu do środowiska w Zakładzie Recyklingu Akumulatorów w Korszach". Pozew dotyczy okresu od stycznia 2011 r. do dnia wniesienia powództwa - wyjaśniła sędzia Żegarska.

17 grudnia ubiegłego roku przed sądem okręgowym w Olsztynie odbyła się pierwsza rozprawa, na której sąd postanowił o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Na to postanowienie pozwana spółka złożyła zażalenie oceniając, że pozew nie podlega rozpoznaniu w takim trybie.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku przywołując przepisy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym ocenił, iż Sąd Okręgowy w Olsztynie trafnie uznał, że roszczenie mieszkańców Korsz może być rozpoznane w takim postępowaniu, a kwestia, czy jest ono uzasadnione, będzie wyjaśniana w postępowaniu dowodowym.

Protestujący od ponad dwóch lat domagają się zamknięcia zakładu utylizacji akumulatorów w Korszach należącego o spółki ZAP Sznajder Batterien, który - ich zdaniem - emituje niebezpieczne związki ołowiu. Dlatego powołali Komitet na Rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców Miasta Korsze.

Protestujący podważają legalność funkcjonowania zakładu i zarzucają bezczynność instytucjom odpowiedzialnym za nadzór nad nim. Protesty w Korszach nasiliły się pod koniec 2013 r. W związku z licznymi skargami lokalny samorząd postanowił sfinansować mieszkańcom badania krwi na zawartość ołowiu. Władze miasta informowały potem, że badania wykazały przekroczone normy zawartości ciężkiego metalu u 36 mieszkańców, w tym 18 dzieci.

W 2014 r. kętrzyński Sanepid wstrzymał produkcję w zakładzie w związku z przekroczeniem norm na obecność ołowiu we krwi u kilku pracowników. Decyzję uchylił po dwóch miesiącach wojewódzki Sanepid, gdy zakład przedstawił dowody, że na stanowiskach produkcyjnych nie ma już takich przekroczeń.

Śledztwo w sprawie zakładu utylizacji akumulatorów prowadzi Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Bada ona, czy zakład nie naraził pracowników na pracę w szkodliwych warunkach spowodowanych wysokim poziomem ołowiu. Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prokuratury Zbigniew Czerwiński, obecnie dwa niezależne instytuty mają wydać opinie na temat zanieczyszczenia powietrza w Korszach oraz wpływu działalności zakładu na stan środowiska.

Przedstawiciele ZAP Sznajder Batterien S.A. od początku protestów zapewniają, że zakład w Korszach ma "wszelkie certyfikaty świadczące o spełnieniu najsurowszych norm środowiskowych" i był wielokrotnie kontrolowany przez Sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jak podał PAP w poniedziałek wiceprezes spółki Konrad Sznajder, zakład obecnie "pracuje i zatrudnia ludzi".

W gminie Korsze mieszka 11 tys. osób, a stopa bezrobocia sięga tam ok. 30 proc. Miejscowy zakład recyklingu akumulatorów działa od 2011 r. i zatrudnia ponad 30 pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!