Samorząd Gliwic wśród chętnych na zakup Fabryki Drutu Gliwice

Samorząd Gliwic wśród chętnych na zakup Fabryki Drutu Gliwice
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorząd Gliwic jest wśród czterech inwestorów zainteresowanych zakupem 85 proc. udziałów Fabryki Drutu Gliwice, wystawionych na sprzedaż przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Wniosek prezydenta Gliwic w tej sprawie poparli miejscy radni.

Władze samorządowe argumentują, że tylko w ten sposób mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jak będzie wykorzystane kilkanaście hektarów fabrycznych gruntów, położonych w centrum miasta. W ocenie gliwickiego magistratu, ten teren ma duże znaczenie dla rozwoju Gliwic.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz przyznał, że plany zakupu udziałów w fabryce nie są standardowym zachowaniem samorządu. "Często stajemy przed takimi niestandardowymi wyzwaniami i często w Gliwicach je podejmujemy" - powiedział prezydent, cytowany przez miejskie służby informacyjne

Szczegółów oferty nie podano. Samorząd nie ma w postępowaniu ani uprzywilejowanej pozycji, ani prawa pierwokupu udziałów.

"Każdy podmiot biorący udział w publicznych negocjacjach musi być traktowany tak samo. Jesteśmy jednak zamożną gminą, najmniej zadłużoną wśród dużych i średnich miast w Polsce. Dajemy więc gwarancję wypłacalności i bez przeszkód możemy zaciągać kredyty. Nasza wiarygodność finansowa i majątek są olbrzymie. I to jest nasz atut" - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zastępca prezydenta Gliwic Piotr Wieczorek.

O zaproszenie do negocjacji starają się cztery podmioty. Oprócz samorządu Gliwic są to firmy Maksimum, Holding S.K.A. z Katowic, Donau Commodities Handels z Wiednia oraz inwestor prywatny, Janusz Wójcik z Gliwic.

Ministerstwo Skarbu Państwa ma do 9 kwietnia podjąć decyzję, kogo dopuszcza do uczestnictwa w negocjacjach. Potem rozpoczną się właściwe rokowania dotyczące zbycia udziałów. Minister zastrzegł sobie możliwość odrzucenia ofert bez podania przyczyny.

Fabryka Drutu Gliwice jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Dawniej występowała pod nazwą Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu. Powstała w 1852 r. i należy do najstarszych w branży druciarskiej w Polsce. Tworzą ją wydziały: produkcji drutu (trawialnia, ciągarnia, żarzarnia próżniowa), produkcji gwoździ, produkcji wyrobów spiekanych z proszków oraz obróbki mechanicznej i narzędziowni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorząd Gliwic wśród chętnych na zakup Fabryki Drutu Gliwice

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!