Samorządy też zyskają na zmianach w podatku od kopalin?

Samorządy też zyskają na zmianach w podatku od kopalin?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kampania wyborcza wywołała temat podatku od miedzi i srebra. Zapowiedź rządu przeanalizowania jego zasadności, zbiegła się w czasie z przygotowanym przez PiS projektem ustawy zwalniającej KGHM z tego podatku. Portalsamorzadowy.pl opisuje, jak polityczna przepychanka może pomóc samorządom i stać się szansą na większe wpływy dla miast, gdzie swoje zakłady ma koncern.

O tym, co takiego się stało, że rząd i opozycja próbują sobie zjednać KGHM i czy chodzi tylko o wybory, pisaliśmy tutaj: Politycy głaszczą KGHM

Portalsamorzadowy.pl przypomina, że wprowadzenie podatku od wydobycia niektórych kopalin od samego początku krytykowali samorządowcy. - Takie praktyki są niedopuszczalne w państwie prawa - pisał do ówczesnego premiera Donalda Tuska prezydent Lubina Robert Raczyński. Podkreślał, że danina ta zahamuje rozwój KGHM i może przyczynić się do stagnacji całego regionu.

W 2011 r. prezydent Lubina wyliczył, że jeśli KGHM będzie płacić kolosalny podatek od kopalin to wpływy z podatku CIT do kasy Lubina spadną - w latach jego obowiązywania - nawet o 30 procent. Rocznie mogło to być 8 mln zł (a w Polkowicach aż 20 mln zł).

Czy skala uszczupleń była aż tak wysoka? Pewne jest jedno, gdyby podatek został obniżony, lub zlikwidowany, gminy gdzie działa KGHM z pewnością zyskają. Należy się bowiem spodziewać że miedziowy gigant - bez uciążliwej daniny - szybko poprawi wyniki, a tym samym zacznie odprowadzać wyższy CIT.

Już na samą deklarację, że PiS (jeśli dojdzie do władzy) może znieść podatek od kopalin, wycena akcji KGHM-u skoczyła o 9 proc. Przypomnijmy, że gminy otrzymują 6,71 proc. wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę na terenie gminy.

Krytyka podatku od kopalin już 3 lata temu płynęła zresztą także od opozycyjnych posłów.

- Podatek ten jest oderwany od rzeczywistości, od rynków, od kosztów wydobycia, przetwarzania i produkcji miedzi elektrolitycznej. Dynamicznie rośnie w momencie wzrostu ceny, nie stanowi kosztu podatkowego. CIT jest płacony nawet w okresie, w którym firma wykreuje stratę. Jest to bubel stulecia - mówił pod koniec ub.r. Ryszard Zbrzyzny (SLD).

Wtórował mu wówczas Wojciech Zubowski (PiS): - KGHM już nie raz nazywano (...) "kurą znoszącą złote jaja". Niestety, ktoś postanowił tę kurę zarżnąć. Jak inaczej nazwać sytuację, w której zakłady górnicze Lublin były przed wprowadzeniem podatku rentowne, a teraz są deficytowe.

Bardzo krytycznie oceniła go też grupa uczonych pod kierunkiem b. wicepremierów Jerzego Hausnera i Janusza Steinhoffa, która w marcu opublikowała raport surowcowy dla Polski. Ich zdaniem, wymiar obciążeń podatkowych nie przystaje do światowych rozwiązań. Jako przykład podali właśnie podatek od niektórych kopalin z 2012 r. Jak wskazali, jego wprowadzenie uderzyło w KGHM, którego obciążenie - osiągnęło poziom 75 proc. - To jedno z najwyższych obciążeń na świecie - napisali.

Tymczasem jak zauważyli - KGHM jest kluczowym polskim przedsiębiorstwem, nie tylko ze względu na miedź i srebro, ale również wiele surowców, tzw. krytycznych, czyli surowców o szczególnym znaczeniu dla najważniejszych sektorów gospodarki.

Więcej na temat wpływu podatku na samorządy: KGHM Polska Miedź, Kopacz kontra Szydło o podatek od kopalin: Lubin, Rudna i Polkowice mogą zyskać
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!