Solidarność chce odwołania zarządu grupy Bumar

Solidarność chce odwołania zarządu grupy Bumar
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Solidarność zakładów Bumar Łabędy w Gliwicach chce odwołania zarządu grupy Bumar, zarzucając mu bezczynność i odpowiedzialność za - jak uważa "S" - dramatyczną sytuację firm z grupy. Zarząd odpiera zarzuty i przekonuje, że plan restrukturyzacji grupy jest na ukończeniu.

"W wielu spółkach, także w Bumarze Łabędy, zaawansowana jest realizacja programów naprawczych. Również plan restrukturyzacji całej grupy jest na ukończeniu; w najbliższych dniach zapozna się z nim komisja sejmowa i minister Skarbu Państwa, a następnie strona społeczna" - wyjaśniła w środę rzeczniczka Bumaru, Monika Koniecko.

Związkowy postulat odwołania zarządu Bumaru przedstawiło w środę biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Związkowcy zagrozili, że "jeśli w najbliższym czasie zarząd grupy Bumar nie zostanie odwołany i nie zostaną podpisane kontrakty na remont sprzętu polskiej armii, to rozpoczną przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej w całym sektorze zbrojeniowym".

Według rzeczniczki Bumaru, zarzuty związkowców nie mają pokrycia w rzeczywistości. Podkreśliła, że strona społeczna jest na bieżąco informowana o sytuacji grupy i podejmowanych działaniach naprawczych. Natomiast kontrakty dotyczące usług na rzecz wojska (część z nich już zawarto) są w gestii resortu obrony narodowej, niektóre są w trakcie zaawansowanych negocjacji.

We wtorek odbyło się spotkanie podzespołu komisji trójstronnej, zajmującego się przemysłem zbrojeniowym. "Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji spółek grupy Bumar. Wciąż nie wiemy, czy i kiedy podpisane zostaną kontrakty z MON na remont sprzętu polskiej armii, a od tego zależy przyszłość firmy" - ocenił szef Solidarności w Bumarze Łabędy Zdzisław Goliszewski.

Podczas wtorkowego spotkania związkowcy usłyszeli zapewnienie, że rząd pracuje nad rozwiązaniami służącymi ochronie polskiego przemysłu zbrojeniowego przed "agresywną konkurencją zagraniczną", na wzór regulacji stosowanych w innych krajach europejskich.

"Mimo europejskich dyrektyw w sprawie np. zamówień publicznych taka ochrona jest możliwa i liczymy, że będzie funkcjonować również w naszym kraju" - uważa Goliszewski.

Związkowcy zarzucają zarządowi Bumaru, że tworzenie planu restrukturyzacji grupy trwa zbyt długo i sprowadza się do wynajmowania w tym celu kolejnych firm konsultingowych. Rzeczniczka firmy wyjaśniła, że prace są na ukończeniu, a korzystanie z analiz i ocen wyspecjalizowanych firm służyło wyłącznie temu, by plany były oparte na solidnych podstawach i służyły rzeczywistej, trwałej naprawie grupy. Koszty konsultingu w żaden sposób nie obciążają spółek grupy Bumar, a jedynie spółkę-matkę.

Przedstawiciele Solidarności wytykają też zarządowi, że od lutego w pięciu spółkach związanych z Bumarem Łabędy panuje paraliż decyzyjny z powodu m.in. przetasowań kadrowych. Rzeczniczka Bumaru Łabędy, Ewa Kubisiewicz-Boba, zdementowała tę informację; wyjaśniła, że zarządy w spółkach zależnych i stowarzyszonych Bumaru Łabędy działają nieprzerwanie.

Rzeczniczka dodała, że program naprawczy Bumaru Łabędy zakłada szeroko zakrojony proces restrukturyzacji, obejmujący m.in. inkorporację przez Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy dwóch spółek: Zakładu Przekładni i Hydrauliki oraz Zafamy.

Związkowcy przypominają, że na początku tego roku, z powodu kłopotów z płynnością finansową, 2-tysięczna załoga Bumaru Łabędy dostawała wypłaty w ratach i z opóźnieniem. Od czerwca wypłaty znów są w terminie, ale np. - jak mówią - zawieszone są wypłaty świadczeń wakacyjnych - tzw. "wczasów pod gruszą".

"Na początku roku mieliśmy opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, jednak nasi pracownicy mają obecnie pensje wypłacane na bieżąco. Natomiast świadczenia wakacyjne nie są zawieszone. Aktualnie prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie szczegółów wypłaty tych świadczeń. Według obowiązującego w spółce regulaminu świadczeń socjalnych, miesiącami wypłaty +gruszy+ są lipiec i sierpień" - dodała Ewa Kubisiewicz-Boba.

Grupa Bumar obejmuje 27 spółek produkcyjnych i handlowych polskiego sektora przemysłu zbrojeniowego o specjalizacji amunicyjnej, radarowej, rakietowej i pancernej oraz spółki sektora maszyn budowlanych, rolniczych i usług budowlanych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność chce odwołania zarządu grupy Bumar

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!