XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Specjalizacja produkcji szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego

Specjalizacja produkcji szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego jest jego wyspecjalizowanie się i produkcja zgodna z nowoczesnymi technologiami - uważa dyrektor Forum Okrętowego Jan Czuczman. Przyszłość przemysłu stoczniowego w Polsce i w Europie była jednym z tematów zakończonego w piątek w Gdyni 9. Międzynarodowego Forum Gospodarczego.

Czuczman, który był jednym z uczestników forum, uważa, że jeśli polski przemysł stoczniowy nie pójdzie w stronę wysokoprzetworzonych technologii, to będzie mógł konkurować tylko ze stoczniami z Dalekiego Wschodu. Podkreślił, że to z kolei będzie oznaczało obniżenie wynagrodzeń stoczniowców.

Zdaniem dyrektora Forum Okrętowego, "szansą rozwoju dla branży stoczniowej może być globalizacja, międzynarodowa wymiana towarowa, poszukiwanie surowców z dna mórz oraz poszukiwanie energii ekologicznej z terenu morza". Podkreślił, że w Polsce konieczne jest określenie strategii branży stoczniowej. "Nie możemy konkurować jeżeli nie mamy pomysłu ani na produkt, ani na efektywną strukturę organizacyjną" - dodał.

Za przyczynę kłopotów stoczni w Gdyni i w Szczecinie Czuczman uznał m.in. zbyt małe inwestycje w nowe technologie. W przypadku stoczni w Gdyni do trudnej sytuacji przyczyniło się też "przepolitykowanie zakładu" i kierowanie nim przez ludzi z nadania politycznego - dodał.

Uczestniczący w forum prof. Jerzy Hausner odnosząc się do przyszłości polskiego przemysłu stoczniowego powiedział, że "nie należy bronić czegoś, czego nie da się obronić". Jego zdaniem trzeba się pogodzić z tym, że statki nie będą w Polsce budowane w ogóle bądź budowane tylko w części.

W zorganizowanym już po raz dziewiąty Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Gdyni wzięło udział ok. 500 przedstawicieli firm, instytucji i uczelni z Europy i Ameryki. Władze miasta zapewniają, że jest to "najważniejsze wydarzenie gospodarcze na Pomorzu". Oprócz dyskusji na temat gospodarki morskiej, odbyły się także debaty poświęcone turystyce i przestrzeni miejskiej. Celem forum jest wymiana informacji.

Forum odbyło się pod patronatem m.in. Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Izby Turystyki i Polskiej Agencji Prasowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Specjalizacja produkcji szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!