Spór zbiorowy w stoczni remontowej Gryfia

Spór zbiorowy w stoczni remontowej Gryfia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związki zawodowe Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Oflagowały zakłady w Szczecinie i Świnoujściu. Związkowcy nie zgadzają się m.in. z planami dalszej restrukturyzacji firmy.

Zarząd stoczni przekonuje, że planowane zmiany obniżą koszty firmy i apeluje, by publiczną dyskusję o problemach stoczni przełożyć na czas po wyborach.

Dzień po nich, 26 maja, decyzją radnych szczecińskich odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta nt. sytuacji w Gryfii.

Związkowcy żądają m.in. wydłużenia gwarancji zatrudnienia oraz rezygnacji z tzw. outsourcingu, czyli wydzielania części spółki i przekazywania jej w zarząd firmom zewnętrznym. Głównym powodem konfliktu między związkowcami a kierownictwem stoczni jest planowany outsourcing wydziału obróbki skrawaniem - zdaniem związkowców - kluczowego dla stoczni zakładu.

Stoczniowe związki obawiają się, że oddanie wydziału w prywatne ręce może doprowadzić do zwolnień, a w ostateczności do upadku stoczni. "Odnosimy wrażenie, że wydzielenie poza stocznię jej strategicznego ogniwa to przemyślany sabotaż, prowadzący do likwidacji obu zakładów" - powiedział w czwartek dziennikarzom Jerzy Gerth z "Solidarności" '80.

Prezes stoczni Lesław Hnat informował wcześniej media, że planowane zmiany poprawią sytuację ekonomiczną Gryfii. Jak mówił, stocznia odnotowała w ubr. jeden milion złotych zysku, ale był to efekt m.in. sprzedaży gruntów do niej należących. Natomiast działalność produkcyjna - przyznał Hnat - przynosi straty.

Outsourcing hali obróbki skrawaniem ma dać rocznie pół miliona złotych oszczędności - zaznaczył. Jak mówił, Gryfia obecnie nie wykorzystuje wszystkich możliwości wydziału i ludzi w nim zatrudnionych.

Stoczniowi związkowcy poinformowali, że jeśli zaplanowane na poniedziałek kolejne rozmowy z zarządem nie przyniosą oczekiwanych przez nich rozwiązań, podejmą decyzję o odwieszeniu komitetu protestacyjnego. Ten zaś z kolei miałby podjąć decyzję o ewentualnym dwugodzinnym strajku ostrzegawczym.

Także w czwartek, starający się o reelekcję eurodeputowany Marek Gróbarczyk (PiS) skierował do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta pismo, w którym wnioskuje o przeprowadzenie kontroli, czy osoby zasiadające we władzach Gryfii, firmy Bilfinger Crist Offshore, która kupiła grunt od stoczni oraz w zarządzie Agencji Rozwoju Przemysłu, nie działały na niekorzyść Gryfii.

W ubr. Bilfinger kupił od stoczni 15 ha gruntu. Prezesem ARP, która ma większość udziałów w stoczni jest Wojciech Dąbrowski, który jednocześnie zasiada w radzie nadzorczej tej polsko-niemieckiej spółki. Zaś w radzie nadzorczej stoczni jest członek zarządu firmy Bilfinger - poinformował eurodeputowany, powołując się na dane KRS.

"Obecność w zarządach czy radach nadzorczych spółek powiązanych kapitałowo ich przedstawicieli jest naturalną praktyką biznesową, która zapewnia niezbędną kontrolę nad realizacją zawartych umów" - skomentowali w przesłanym PAP oświadczeniu przedstawiciele Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Mars, który jest właścicielem Gryfii.

Przypomnieli też, że ARP ma udziały w Bilfinger. Proces zbycia gruntów należących do stoczni był transparentny i zgodny z prawem, a list Gróbarczyka to kampania wyborcza - podkreślili. W ubr. mimo protestów związkowców, doszło do połączenia świnoujskiej Morskiej Stoczni Remontowej i szczecińskiej Gryfii.

MSR "Gryfia" S.A. zatrudnia w Szczecinie i Świnoujściu ponad 800 pracowników. Największym akcjonariuszem spółki jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (80,29 proc. akcji).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór zbiorowy w stoczni remontowej Gryfia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!