Stal budowlana zdrożeje nawet o 30 proc.

Stal budowlana zdrożeje nawet o 30 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od początku roku stal używana na budowach zdrożała o ponad 20 proc. Stal zbrojeniowa i blachodachówka mogą być jeszcze droższe, bo podwyżki wprowadzili producenci głównych surowców używanych do produkcji.

Ceny stali wzrosły już o 20 proc. od stycznia, a do końca roku mogą skoczyć jeszcze o ok. 15 proc., bo droższa jest ruda żelaza, koks, energia elektryczna, i wzrosły też koszty robocizny. Taniej na pewno nie będzie. Pręty ożebrowane, najczęściej używane na budowach, wytwarza się głównie ze złomu, a w ostatnim roku cena tego surowca wzrosła o ponad 70 proc., dlatego dwucyfrowy wzrost cen stali jest bardzo realny. Nasze huty płacą nawet 1,2 tys. zł za tonę złomu - wylicza "Gazeta Prawna".

Jeśli ceny zostaną podniesione zbyt wysoko, to, podobnie jak w ubiegłym roku, może się uaktywnić import. Rok temu importerzy sprowadzili duże ilości stali z Łotwy, a przede wszystkim z Turcji.

Podobnie jak pręty drożeć może też blacha używana jako pokrycie dachowe. Blacha wytwarzana jest z rudy żelaza, a ta w ostatnim roku zdrożała o 65 proc. Podwyżkę tej skali zaakceptowali już producenci stali, którzy podpisali długookresowe umowy na dostawy rudy żelaza. Wiadomo już, że ArcelorMittal od lipca podnosi ceny blach białych o 150 euro na tonie. Podwyżki planują też brytyjscy producenci blach. Jest kwestią czasu, że ten wzrost przełoży się na podwyżki cen blach dachowych na naszym rynku. Prognozy mówią, że w przyszłym roku ceny rudy żelaza wzrosną o kolejne 10 proc., a w roku 2010 o 5 proc. - czytamy w dzienniku

- Stal podrożała i według naszych prognoz już nie będzie tańsza - powiedział Jerzy Podsiadło, wiceprezes ArcelorMittal Poland.

Z kolei Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu, prognozuje, że wkrótce na naszym rynku cena tony prętu ożebrowanego wzrośnie nawet do 2,7 tys. zł. Cena stali musi drożeć choćby z powodu limitów emisji CO2, które na kraje członkowskie nakłada Komisja Europejska. Do 2013 roku nasz przemysł musi ograniczyć emisje o 30 proc., to z kolei musi spowodować podwyżki cen stali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!