Stal wciąż trzyma się mocno

Stal wciąż trzyma się mocno
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ubiegły rok był dla polskiego rynku stali bardzo dobry. Powtórka będzie trudna. Rośnie presja importu i polityki ochrony klimatu.

  • Według dostępnych w lutym szacunków w ubiegłym roku zużycie jawne stali sięgnęło 14,7-14,8 mln ton. Chodzi o wolumen stali sprzedanej w kraju przez rodzimych producentów oraz pochodzącej z importu, z wyłączeniem wielkości wyeksportowanej przez polskie firmy.
  • - To duży wzrost, bo w roku 2017 było to 13,6 mln ton. Spodziewałem się, że ten poziom zużycia osiągniemy dopiero w przyszłym roku - mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
  • - Popyt także praktycznie we wszystkich asortymentach przekroczył oczekiwania analityków co do roku 2018. Wszystkie te elementy szły w parze ze wzrostem gospodarczym zarówno w Polsce, jak i u naszych głównych partnerów handlowych w Europie - mówi Marek Żołubowski, prezes European Steel Group.

Polski rynek notował wzrosty zużycia we wszystkich segmentach odbiorców z wyjątkiem branży automotive. Największe znaczenie ma budownictwo, gdzie trafia globalnie 45 proc. stali (w Polsce to około 34 proc.). Według Stefana Dzienniaka dobrą informacją jest to, że w Polsce wciąż rośnie produkcja części, maszyn, urządzeń, konstrukcji. To są branże niesezonowe, więc popyt z ich strony jest stały.

- Mamy za sobą dwa lata dobrego rynku z rzędu, zarówno pod względem produkcji, jak i sprzedaży. To też były dwa lata lekkiego odbicia cenowego po pięciu latach spadków. Obecnie jesteśmy świadkami niewielkiej korekty od stycznia wyrobów stalowych. Mamy nadzieję, że w marcu, kiedy ruszy sezon budowlany, ten trend znowu się odwróci - mówi Stefan Dzienniak.

Wraz ze zużyciem wzrósł także eksport. Musiał, skoro produkcja stali w Polsce spadła w ubiegłym roku (także szacunkowo) o około 10 mln ton w zestawieniu z 10,3 mln w roku 2017. To wynik zatrzymania do remontu wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej.

Polska branża stalowa od dawna wskazuje, że stal z Dalekiego Wschodu ma mniejszy wpływ na nasz rynek. Ważniejsi dla nas są najbliżsi sąsiedzi. W roku 2017 import z Rosji wyniósł 590 tys. ton, a w roku 2018 skoczył do 1,37 mln. W przypadku Ukrainy wzrost był kilkuprocentowy. Cła na pręty żebrowane trzy lata temu wypchnęły białoruskich producentów z polskiego rynku. Wolumen obrotu jest, co podkreśla Dzienniak, niewielki. W ubiegłym roku import z Białorusi był jednako połowę większy niż rok wcześniej. Wzrósł także import z Mołdawii.

W sumie w ubiegłym roku import do Polski powiększył się znacząco, z 10,3 w roku 2017 do ok. 11,5 mln ton (dane szacunkowe za rok 2018). Saldo obrotu jest dla Polski niekorzystne - dysproporcja pogłębiła się z 4,3 do 5,7 mln ton. Import z krajów UE wzrósł z 8,0 do 8,4 mln, natomiast w przypadku importu z krajów trzecich zwiększył się z 2,4 do 3,2 mln ton. Przy korektach kierunków presja importu rośnie.

Zdaniem Iwony Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, ubiegły rok poprawił sytuację firm dystrybucyjnych.

- Przyzwyczailiśmy się, że polski rynek rośnie w tempie powyżej 5 proc. i w mojej ocenie taki też był miniony rok. Tak duży wzrost wolumenów dla rynku o tak niskich marżach jest często jedyną szansą na utrzymanie się nad kreską - podkreśla Dybał.

Powtórzenie wyników w roku bieżącym nie jest pewne. - Wiele znaków wskazuje na to, że osiągnęliśmy górny pułap zużycia, a sytuacja u konsumentów, zwłaszcza w budownictwie, zaczyna się pogarszać i możemy mieć powoli do czynienia z odwróceniem cyklu koniunktury pod koniec roku - prognozuje szefowa PUDS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Stal wciąż trzyma się mocno

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!