XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stocznia Gdańsk sama chce ograniczać produkcję

Stocznia Gdańsk sama chce ograniczać produkcję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli zamkniecie nam dwie pochylnie do budowy statków, zbankrutujemy - ostrzega Komisję Europejską Stocznia Gdańsk. Związkowcy zapowiadają wiec w Brukseli. Po cichu los pochylni przesądził jednak zarząd SG. Będą likwidowane, bo produkcja na nich jest zbyt droga.

Kontrolowana przez państwo Stocznia Gdańsk jest jedyną ze stoczni, która nie uzgodniła jeszcze z KE redukcji mocy produkcyjnych. Ograniczenia to oczekiwana przez Brukselę rekompensata za ponad 2 mld zł pomocy, które stocznie w Szczecinie, Gdyni i Gdańsku otrzymały po przystąpieniu Polski do UE - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

Związkowcy chcą w Brukseli wznosić hasła przeciwko "unijnym urzędnikom, którzy chcą zniszczyć polskie stocznie". Akcję wspiera zarząd gdańskiej "S". - Co niektórzy politycy w Brukseli nie znają problemów Stoczni Gdańsk i powinni je zobaczyć - mówi Mieczysław Chełminiak, wiceprzewodniczący gdańskiej "S".

Jak na to wszystko zareaguje Bruksela? Manifestacja stoczniowców może być skuteczna - napisała "GW". W styczniu 2006 r. kilka tysięcy dokerów z krajów UE (m.in. z Polski) protestowało przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu. Manifestacja miała gwałtowny przebieg, rzucano petardami i kamieniami, ale w jej efekcie dokerzy zdołali przekonać eurodeputowanych, by odrzucili projekt dyrektywy w sprawie liberalizacji usług portowych, która dla części pracowników mogła skutkować utratą pracy.

- W Polsce rusza kampania wyborcza, a wiadomo, że Stocznia Gdańsk staje się wtedy dla polityków wymarzonym narzędziem walki o elektorat. Na szczęście dla nas urzędnicy z Komisji Europejskiej potrafią oddzielić politykę od faktów. Dlatego kompromis jest wbrew pozorom możliwy - opowiada informator "Gazety", zorientowany w negocjacjach Polski z Komisją Europejską. Jaki to kompromis? - Przecież sam zarząd Stoczni Gdańsk przyznaje, że planuje zlikwidować pochylnie. Kwestią do ustalenia jest wyłącznie harmonogram ich wyłączenia z produkcji - twierdzi informator.

Faktycznie zarząd SG przyjął ostatnio program inwestycyjny, który zakłada likwidację pochylni i zastąpienie ich nowoczesnym dokiem pływającym - napisała "Gazeta".

- To zmniejszy zajmowany przez stocznię obszar, zwiększy wydajność i znacznie obniży koszty produkcji statków - tłumaczy Andrzej Buczkowski, wiceprezes zarządu SG. Dodatkowo rozwiązane zostaną problemy związane z tym, że pochylnie nie należą do stoczni, a są jedynie dzierżawione.

Na realizację tych inwestycji potrzeba przynajmniej paruset milionów złotych. Te pieniądze mają pochodzić od prywatnego inwestora, który - jeśli wierzyć rządowym deklaracjom - za kwotę od 300 do 400 milionów złotych do końca 2007 r. przejmie kontrolę nad spółką.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stocznia Gdańsk sama chce ograniczać produkcję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!