XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stocznia Gdańsk sprywatyzowana przed wyborami?

Stocznia Gdańsk sprywatyzowana przed wyborami?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu chce zakończyć prywatyzację Stoczni Gdańsk w połowie października. Wszystko wskazuje na to, że kolebka "Solidarności" trafi w ręce Ukraińców ze Związku Przemysłowego Donbasu

Stocznia Gdańsk - zatrudniającą ok. 2,5 tys. pracowników - jest kontrolowana przez państwowe spółki: Agencję Rozwoju Przemysłu (63 proc. akcji), centralę handlu bronią Cenzin (19 proc.) i Stocznię Gdynia (13 proc.). Pozostałe 5 proc. akcji od stycznia należy do ISD Polska, spółki-córki ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbas, który w Polsce jest już właścicielem Huty Częstochowa - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

10 sierpnia właściciele zdecydowali - podwyższamy kapitał zakładowy o kwotę od 300 do 400 mln zł (obecnie wynosi on 105 mln zł). Cel operacji - objęcie nowych akcji i kontroli nad stocznią przez prywatnego inwestora.

By to umożliwić, Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Cenzin w ostatnich dniach ogłosiły w gazetach sprzedaż praw poboru do nowych akcji stoczni. Termin składania wstępnych ofert upływa w najbliższy piątek, a wiążących - 10 października. Kto zdobędzie prawa poboru, będzie mógł kupić nowe akcje stoczni - wyjaśnia dziennik.

- Zgodnie z przyjętym harmonogramem kwota z przedziału 300-400 mln zł znajdzie się na koncie do południa 16 października. To będzie oznaczać prywatyzację firmy - mówi w "GW" Andrzej Jaworski, prezes stoczni i polityk PiS. - Do pełnego przejęcia kontroli nad firmą brakować będzie w tym momencie już tylko zgody UOKiK, ale nasze analizy wskazują, że to formalność.

Według nieoficjalnych informacji najbliżej przejęcia stoczni są Ukraińcy. Prezes ISD Polska Konstanty Litwinow już zapowiedział, że chce przejąć pakiet kontrolny.

- Litwinow jest bardzo zdeterminowany, by kupić stocznię przed wyborami - opowiada informator "GW", ekspert od trójmiejskiego rynku stoczniowego. - Gdy procedury się minimalnie opóźniały, Ukraińcy grozili, że się wycofają. Boją się, że po wyborach nowy rząd zmieni strategię.

Ukraińcy mogą liczyć na pełne poparcie załogi. - Rozmawialiśmy z ISD Polska. Jeśli kupią stocznię, będziemy zadowoleni. Dali nam gwarancję rozwoju stoczni - opowiada w dzienniku Roman Gałęzewski, szef "S" Stoczni Gdańsk.

Przeszkodą dla szybkiej sprzedaży stoczni może być polityka. Niedawno ksiądz Henryk Jankowski atakował rząd i ARP "za podejrzaną uległość wobec określonych inwestorów zagranicznych". - Jeśli czegoś nie zrobimy, kolebka "S" trafi w ręce Żydów i Ukraińców - przestrzegał.

Paweł Brzezicki, prezes ARP i częsty gość na antenie Radia Maryja, rozkłada ręce: - Szanuję prałata Jankowskiego, ale nie możemy brać tego typu opinii pod uwagę. Prywatyzacja jest sprawą gospodarczą, a nie polityczną.

Według nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej" sposób sprzedaży stoczni budzi wątpliwości Komisji Europejskiej, bo inwestora wybierze się w gabinecie, a nie na otwartym i przejrzystym przetargu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stocznia Gdańsk sprywatyzowana przed wyborami?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!