Świat nie zauważyłby zniknięcia polskiego hutnictwa

Świat nie zauważyłby zniknięcia polskiego hutnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Europie wyprodukowano 170 mln ton, a zużycie wyniosło 146 mln ton. Tylko 3,2 mln ton z 12,2 mln ton stali użytej w Polsce w ubiegłym roku pochodziło z polskich hut. Gdyby polskie hutnictwo nagle zniknęło, nikt by tego nawet nie zauważył - mówił podczas sesji "Hutnictwo" Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Do takiego pesymizmu skłania pogarszająca się konkurencyjność branży, która przegrywa już nie tylko z tanią stalą ze Wschodu, ale także wyrobami europejskich konkurentów.

Wskazywane przez panelistów problemy, to wysoka cena energii i obciążenia związane z polityką klimatyczną. Problem energii jest tym pilniejszy, że powoduje utratę konkurencyjności nawet w stosunku do firm z Europy Zachodniej.

- W Niemczech cena energii na giełdzie jest o 30 proc. niższa niż w Polsce, a do tego u nas dochodzi wiele para-podatków. Ostatecznie energia jest w Polsce dwukrotnie droższa niż w Niemczech - powiedział Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland i zauważył, że niemiecki rząd od dawna wykorzystuje każdą, przewidywaną w prawie unijnym formę wspierania przemysłu.

Dla hut produkujących stal ze złomu w piecach elektrycznych koszty energii mają duże znaczenie. Jeszcze większe mają jednak ceny złomu, który stanowi 60 proc. kosztów tych hut. W Unii ceny są na podobnym poziomie, ale znacznie tańszy złom mogą ze swojego rynku pozyskiwać producenci z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Te państwa chronią jednak swój rynek złomu przed nabywcami zza granicy.

- Jak można skutecznie konkurować na rynku, kiedy rosyjskie huty kupują złom o 100 euro taniej niż my? - pytał Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognora. Jego zdaniem trzeba pomyśleć o ochronie rynku przed stalą, z tych państw, które blokują kupowanie złomu na swoich rynkach.

Z kolei dla hut zintegrowanych, którym surowce w ostatnich latach tanieją problemem są wyśrubowane normy emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. Tomasz Ślęzak, dyrektor ds. nadzoru korporacyjnego i relacji z sektorem publicznym w ArcelorMittal Poland, wspomniał o kilku opracowywanych przez koncern technologiach, które mogą zredukować ilość emitowanego dwutlenku węgla. Niestety w przypadku prób zastosowania ich w Europie na przeszkodzie stają nieprzewidywalne ceny gazu.

Nowe technologie zakładają znacznie większe wykorzystanie gazu, kosztem węgla i koksu. Tadeusz Wenecki, prezes Koksowni Częstochowa Nowa, nie obawia się najbliższej przyszłości. - Na razie nowe technologie dają 5 proc. światowej produkcji. Koksownie są więc bezpieczne na najbliższe 20 lat - powiedział Wenecki.

Globalny rynek może nie zauważy zniknięcia polskiego hutnictwa, ale dla naszej gospodarki będzie to duża strata. Jak przypomniał Tomasz Ślęzak, każdy milion ton wyprodukowanej stali to około 1 mln ton zużytego koksu i 2 mld złotych kontrybucji ekonomicznej - środków, które trafiają do budżetu państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!