Szczecin. Wiec przed bramą stoczni

Szczecin. Wiec przed bramą stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wstrzymania sprzedaży majątku i wznowienia produkcji statków w Stoczni Szczecińskiej domagało się ok. 100 uczestników wiecu, który się odbył w środę przed bramą stoczni.

Wiec zorganizowało Szczecińskie Stowarzyszenie Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego w Polsce, które zrzesza ok. 1600 udziałowców spółki Porta Holding.

Porta Holding upadła w 2002 r., a na jej majątku powstała Stocznia Szczecińska Nowa.

Zarząd SSPH złożył w listopadzie ub.roku w sądzie rejonowym w Szczecinie podanie o dopuszczenie do zawarcia układu z wierzycielami i wstrzymanie likwidacji przez syndyka majątku masy upadłości. Zdaniem władz holdingu, wznowienie produkcji w stoczni byłoby możliwe dzięki pieniądzom z konta syndyka, na którym znajduje się ok. 500 mln zł.

W marcu sąd odrzucił podanie o wszczęcie postępowania układowego ze względów formalnych. Władze SSPH odwołały się od decyzji.

Prezes Porty Holding S.A. Krzysztof Piotrowski mówił na wiecu, że przy przychylności władz nadal istnieje możliwość wznowienia produkcji statków przez zrewitalizowaną Portę Holding. Podkreślał, że nadal jest wykwalifikowana kadra i infrastruktura stoczniowa.

Uczestnicy wiecu składali podpisy pod petycją do Ministra Skarbu Aleksandra Grada oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie. W dokumencie zawarli postulaty wstrzymania likwidacji pozostałego majątku SSN przez Nadzorcę Kompensacji, który wyznaczył na 20 lipca przetarg - do czasu rozstrzygnięcia sądowego postępowania układowego SSPH S.A.

"Po zawarciu układu z wierzycielami SSPH S.A. zamierza ponowić wobec Ministerstwa Skarbu Państwa ofertę spłaty składników majątku SSN na warunkach identycznych, jakie zaoferowano inwestorom katarskim" - napisano w petycji.

Od sądu domagają się "niezwłocznego wydania postanowienia o otwarciu układu w upadłości SSPH S.A. z jej wierzycielami", bowiem - ich zdaniem - "pierwszą drogą rewitalizacji przemysłu stoczniowego w Szczecinie powinno być dzisiaj wszczęcie postępowania układowego wobec SSPH S.A."

Autorzy petycji podkreślają znaczenie, jakie może mieć dla gospodarki kraju produkująca statki SSN, która, jak napisali, "w latach 1991-2002 oddawała do budżetu ponad 50 proc. wpływów podatkowych z całego przemysłu ciężkiego".

W petycji proszą ministra Grada o niezwłoczne spotkanie w celu omówienia spraw stoczni.

Prezes Stowarzyszenia Lech Wydrzyński przekazał po wiecu petycję do Urzędu Wojewódzkiego i Sądu Okręgowego w Szczecinie.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji majątku SSN nabywców znalazło 9 spośród 19 pakietów. Nowi inwestorzy podpisali ostateczne umowy na zakupione części majątku, które sukcesywnie są im przekazywane. Przetargi na pozostały majątek firmy zaplanowano na 20 lipca, a aukcję na wrzesień br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczecin. Wiec przed bramą stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!