Szczecińscy działacze SLD o polskich stoczniach

Szczecińscy działacze SLD o polskich stoczniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szczecińscy politycy SLD uważają, że sygnały płynące z Brukseli na temat sytuacji polskich stoczni nie są tak optymistyczne, jak je opinii publicznej przedstawia rząd.

Według naszych informacji rząd nie ma żadnych konkretnych propozycji w sprawie stoczni, które można by przedstawić Komisji Europejskiej - ocenili w poniedziałek dziennikarzom politycy lewicy.

Komisja Europejska zakwestionowała w piątek przedstawiony przez ministra skarbu Aleksandra Grada plan ratowania razem stoczni Gdańsk i Gdynia. Do 26 czerwca Polska ma przesłać poprawiony program restrukturyzacji obu zakładów, a także stoczni Szczecin.

Grad przedstawił w Brukseli unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes plan sprzedaży stoczni Gdynia ukraińskiemu inwestorowi ISD, który jest już właścicielem stoczni Gdańsk.

KE skrytykowała jednak założenia programu. W oficjalnym komunikacie napisano, że Kroes wyraziła "poważne zastrzeżenia" co do połączonego planu dla Gdańska i Gdyni. Komisarz uważa, że nie spełniają one stawianych przez KE warunków restrukturyzacji, jakimi są: sfinansowanie przede wszystkim z własnych środków spółki, zapewnienie długoterminowej rentowności i ograniczenie mocy produkcyjnych, by skompensować przyznaną pomoc państwa.

Minister Grad zobowiązał się, że do 26 czerwca Polska przedstawi plany restrukturyzacji stoczni w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. KE podkreśla, że w odniesieniu do stoczni Gdynia i Szczecin muszą one uwzględniać prywatyzację obu zakładów.

Kroes ostrzegła, że jeśli przesłane przez Polskę plany nie będą w pełni zgodne z określonymi przez KE kryteriami, "nie będzie miała wyboru, jak tylko zaproponować Komisji Europejskiej przyjęcie negatywnej decyzji dotyczącej pomocy przyznanej stoczniom i zażądanie zwrotu pomocy".

Poseł SLD Stanisław Wziątek zarzucił stronie rządowej brak jakiejkolwiek przemyślanej strategii dla przemysłu stoczniowego. Jego zdaniem, jedyną strategią jest oczekiwanie na to, co przedstawią inwestorzy.

W przekonaniu Wziątka, optymizm przedstawicieli resortu skarbu po spotkaniu w Brukseli jest "głęboko nieuzasadniony", bo prywatyzacja miała być przeprowadzona do końca czerwca, a wiadomo - ocenił - że tak się nie stanie.

Działacze SLD powątpiewają też w prawdziwość istnienia inwestorów zainteresowanych kupnem polskich stoczni, o których mówi minister Grad. Według szefa zachodniopomorskiego SLD Dariusza Wieczorka, obawy te potwierdziło sobotnie spotkanie z eurodeputowanym Sojuszu Bogusławem Liberadzkim, który przekazał posiadane przez siebie informacje na ten temat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczecińscy działacze SLD o polskich stoczniach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!