Talarek: Odwrócony VAT to wzrost produkcji stali zbrojeniowej

Talarek: Odwrócony VAT to wzrost produkcji stali zbrojeniowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa ma nadzieję, że ukrócenie nadużyć w obrocie stalą zbrojeniową poprzez wprowadzenie tzw. odwróconego VAT-u w niedługim czasie wpłynie korzystnie na wzrost produkcji i sprzedaży prętów zbrojeniowych wytworzonych w Polsce.

- W ubiegłym roku produkcja i sprzedaż prętów zbrojeniowych zmalały odpowiednio o 15 i 17 proc., w tym sprzedaż krajowa o ok. 30 proc. Zmiana regulacji prawnych, która ukróci nadużycia, niewątpliwie spowoduje powrót sprzedaży krajowej do poziomu realnego popytu - ocenił prezes Izby dr Romuald Talarek.

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach była jednym z podmiotów alarmujących o nieprawidłowościach w obrocie stalą zbrojeniową. M.in. na podstawie przekraczających 400 proc. rozbieżności między deklarowaną ilością prętów wywożonych z krajów UE do Polski, a zarejestrowanym przywozem tego towaru (wielokrotnie mniejszym), udało się udokumentować proceder wyłudzania VAT-u na fikcyjnym obrocie. Wielkość wyłudzeń oszacowano na ok. 300 mln zł rocznie. Producenci stali odczuli natomiast dotkliwy dla nich spadek produkcji i sprzedaży.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów poinformowało, że jeszcze w tym roku - aby ukrócić nielegalny proceder - będzie możliwe wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w handlu prętami stalowymi. Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.

Takie rozwiązanie wymaga jednak decyzji przyjętej jednogłośnie przez Radę UE, na podstawie złożonego przez Polskę za pośrednictwem Komisji Europejskiej, dobrze umotywowanego wniosku derogacyjnego - dlatego nie można tego wprowadzić od razu; realny termin to ostatnie miesiące tego roku. Wcześniej resort finansów ma podjąć inne działania, takie jak skrócenie okresów rozliczeniowych w VAT na pręty zbrojeniowe do jednego miesiąca oraz wprowadzenie w tym obszarze tzw. odpowiedzialności solidarnej, czyli obciążającej obydwie strony transakcji.

Katowicka Izba, w imieniu środowiska hutniczego, wysłała na ręce wicepremiera, ministra finansów Jacka Rostowskiego podziękowanie za podjęcie działań dobrze służących sektorowi stalowemu w Polsce. Dr Talarek wyraził nadzieję, że planowane zmiany wejdą w życie możliwie szybko, aby krajowi producenci odczuli, iż rynek powrócił do normalności.

- Cieszymy się, że nasze analizy mogły być pomocne w decyzjach, które pomogą zwalczyć nieuczciwy proceder i przyczynią się do poprawy kondycji całej branży hutniczej - wskazał prezes HIPH.

Przedstawiciele Izby podkreślają, że narastający od ponad dwóch lat proceder wyłudzania podatku VAT na podstawie fikcyjnego handlu prętami zbrojeniowymi zagraża zakładom przemysłu hutniczego. W ubiegłym roku produkcja w tym segmencie spadła, w odniesieniu do roku 2011, o ponad 15 proc., a sprzedaż hut w kraju (bezpośrednia, bez sprzedaży przez dystrybutorów) aż o 60 proc. O około 25 proc. wzrósł natomiast eksport. Wielkość szarej strefy HIPH oceniła na ok. 50 proc. całości obrotu.

Również z danych prokuratury wynika, że proceder wyłudzeń podatków w związku z fikcyjnym obrotem stalą, prętami zbrojeniowymi i metalami kolorowymi nasilił się. Pod koniec ubiegłego roku w samym tylko katowickim okręgu prokuratorskim prowadzono aż 38 postępowań w podobnych sprawach. W ubiegłym roku do sądów trafiło sześć aktów oskarżenia, które objęły 50 osób.

W lutym przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że w związku z tymi sygnałami powołano specjalną grupę operacyjną, która zajmuje się wykrywaniem tego typu przestępstw. W jej skład wchodzą inspektorzy z urzędów kontroli skarbowej, policjanci oraz funkcjonariusze innych organów ścigania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Talarek: Odwrócony VAT to wzrost produkcji stali zbrojeniowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!