Taniej w hutnictwie już nie będzie

Taniej w hutnictwie już nie będzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Surowce i energia drożeją. Jeśli produkcja hutnicza przestanie się opłacać, otworzymy rynek na produkty z Chin, które nie przejmują się protokołem z Kioto.

Huty odczuły podwyżki niemal wszystkich produktów potrzebnych do wytwarzania stali - rudy żelaza, złomu, węgla koksowego i koksu - a także kosztu frachtów za przewóz surowców oraz transportu kolejowego i drogowego. Niepokój branży budzą także rosnące ceny prądu oraz przyznane limity emisji dwutlenku węgla. To wszystko nie może pozostać bez wpływu na cenę stali - pisze "Puls Biznesu".

Coraz drożej

Energia elektryczna dla przemysłu zdrożała w tym roku o 37 proc., a rudy żelaza o 65 proc., osiągając, wraz z frachtem, cenę powyżej 100 USD. Cena węgla koksującego wzrosła z 98 do 300 USD za tonę. Ceny koksu przekroczyły 500 USD i sięgnęły nawet 570 USD za tonę. Złom i surówka kosztują już około 650 USD za tonę wraz z dostawą.

- Dzisiaj nikt nie mówi o podwyżkach rzędu 2-3 proc. - złom drożeje od razu o kilkadziesiąt procent. A w produkcji hutniczej stanowi on 60 proc. kosztów - twierdzi Krzysztof Walarowski, dyrektor handlowy spółki Złomrex.

- Gaz, koks, ruda drożeją na całym świecie, ale gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej dotyczy tylko rynku polskiego i pogarsza pozycję naszego hutnictwa - podkreśla Andrzej Stokłosa, dyrektor generalny ISD Huta Częstochowa.

Według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH), energia to średnio 8-10 proc. kosztów produkcji hutniczej, a w przypadku żelazostopów nawet 40 proc.

- Ruch cen jest związany ze zmianą struktury kosztów w hutnictwie. I to będzie tendencja stała - uważa Jerzy Kozicz, prezes CMC Zawiercie.

Żaden z producentów nie ukrywa, że koszty wzrostu cen ponoszą klienci. Jerzy Podsiadło, wiceprezes, dyrektor restrukturyzacji i integracji w ArcelorMittal Poland, mówi wprost, że do tej pory jego firma całe podwyżki przerzucała w cenę. Klient to akceptuje, bo rynek jest mocny.

- Z naszych analiz wynika, że po gwałtownym wzroście nie można liczyć na równie duży spadek. Wszystko wskazuje na to, że ceny surowców do produkcji hutniczej w długim okresie już nie spadną, a korekty w dół będą niewielkie i krótkotrwałe - mówi "Pulsowi Biznesu" Podsiadło.

Zużycie wyrobów stalowych w Polsce wynosi około 12 mln ton (wzrost o 12 proc. w porównaniu z rokiem 2006), a produkcja - 10 mln ton. Eksperci szacują, że najdalej do 2012 roku wielkość ta wzrośnie do około 16 mln ton. Zapotrzebowanie na stal ma się zwiększyć m.in. z powodu wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych związanych z wykorzystywaniem unijnych funduszy i przygotowaniami do Euro 2012.

Własny koks

Na razie producenci w Polsce inwestują głównie w projekty, które wpływają na koszty produkcji hutniczej. Hutnictwo to najważniejszy odbiorca koksu. Koncerny hutnicze inwestują w koksownictwo dla zapewnienia sobie ciągłości dostaw, ale także, by mieć wpływ na cenę koksu.

Największy polski producent stali - koncern ArcelorMittal - ma własne koksownie: w Zdzieszowicach i mniejszą w Krakowie.

- Niestety, deficyt węgla koksowego się pogłębia. W 2008 roku import tego surowca na nasze potrzeby, głównie z USA, sięgnie 1,5 mln ton, w przyszłym roku może to być nawet 2 mln ton. Tylko że port w Świnoujściu może mieć problemy z rozładunkiem rosnącego importu węgla - prognozuje Jerzy Podsiadło.

Największa polska koksownia - w Zdzieszowicach - przystąpi wkrótce do ostatniego etapu modernizacji. Po oddaniu do użytku nowej baterii koksowniczej mają tam powstać dwie kolejne, w miejsce dwóch starych - pisze "Puls Biznesu".

Plany rozbudowy mocy koksowniczych ogłosił też koncern ISD Polska, do którego należy Huta Częstochowa. Chce on zainwestować 100 mln EUR w budowę dwóch baterii koksowniczych o łącznej zdolności produkcyjnej 700 tys. ton rocznie. Nowe baterie zastąpią cztery przestarzałe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Taniej w hutnictwie już nie będzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!