XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UE zapowiada wzmacnianie przemysłu zbrojeniowego

UE zapowiada wzmacnianie przemysłu zbrojeniowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwa UE zapowiedziały w poniedziałek wzmacnianie europejskiego przemysłu zbrojeniowego w ramach rozwijania wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Polska, która w zeszłym tygodniu zablokowała przyjęcie uzgodnień w tej sprawie, poparła kompromisowy zapis.

W przyjętym w poniedziałek dokumencie kraje Unii odnotowują, że współczesny świat oczekuje od UE przejęcia "większej odpowiedzialności za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, aby mogła ona zagwarantować bezpieczeństwo swych obywateli oraz promocję swych wartości i interesów". Dlatego też grudniowy szczyt szefów państw i rządów UE ma dyskutować o wzmocnieniu wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Wskazano m.in., że "lepiej zintegrowana i bardziej konkurencyjna, innowacyjna i trwała baza przemysłowa i technologiczna dla europejskiego sektora obronnego" jest kluczowa dla rozwijania i podtrzymania europejskich zdolności wojskowych, a także "zwiększenia strategicznej autonomii UE". W związku z tym należy wzmacniać sektor obronny, który powinien pozostać globalnie konkurencyjny, oraz pobudzać wzrost i zatrudnienie. W dokumencie podkreślono jednak, że te działania powinny stwarzać równe możliwości dla firm zbrojeniowych w Unii.

Uzgodnienia te, wypracowane przez ambasadorów państw UE, zatwierdzili w poniedziałek bez dyskusji ministrowie edukacji. Nie mogli tego uczynić w zeszły poniedziałek odpowiedzialni za tę dziedzinę unijnej polityki ministrowie spraw zagranicznych i obrony, bo przyjęcie wniosków zablokowała Polska. Jak tłumaczyli ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz obrony Tomasz Siemoniak, Polsce zależało na zapisach, które byłyby korzystne dla polskiego sektora zbrojeniowego. W przekonaniu ministrów poprzednia wersja dokumentu była na rękę przede wszystkim krajom o rozbudowanym przemyśle obronnym.

W ostatnich dniach wypracowano kompromis, który poparła Polska. - Tekst mógłby być lepszy, ale znalazły się w nim te elementy, o które nam chodzi - powiedział PAP polski dyplomata.

Wzmocnienie współpracy dotyczącej sektora obronności jest jednym z pomysłów na rozwijanie skutecznej wspólnej polityki zagranicznej i obrony UE. Obecnie problemem jest m.in. duża fragmentacja przemysłu obronnego w Europie. Skutkuje to np. tym, że poszczególne europejskie firmy produkują podobny sprzęt, konkurując ze sobą nawzajem.

W lipcu Komisja Europejska przedstawiła propozycje poprawy konkurencyjności przemysłu obronnego w Europie, które mają być przyczynkiem do dyskusji przywódców państw UE na grudniowym szczycie. KE proponuje m.in. wspieranie rozwoju technologii, które mogą mieć zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE zapowiada wzmacnianie przemysłu zbrojeniowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!