Verheugen o CO2: huty będą traktowane "szczególnie"

Verheugen o CO2: huty będą traktowane "szczególnie"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O Gazpromie i szansach na szczególne traktowanie energochłonnych firm w zakresie emisji CO2 mówi Gunter Verheugen, unijny komisarz ds. przemysłu

Zdaniem Verheugena nie ma potrzeby bronienia Unii przed rosyjskim gigantem gazowym, ponieważ nasze firmy obronią się same. - Jeśli Gazprom chciałby nam zaszkodzić, nie musiałby kupować naszych sieci przesyłowych. Po prostu zakręciłby kurek - uważa unijny komisarz.

Jego zdaniem nie można w UE wprowadzić tzw. klauzuli Gazpromu, ponieważ nie należy odstraszać przedsiębiorców, a ponadto trzeba przestrzegać zasady swobody inwestycji. - Nie widziałem jeszcze w Unii takiej inwestycji, która miałaby na celu polityczną krzywdę - mówi Verheugen w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej". - Wszystkie miały do tej pory charakter biznesowy, miały przynosić zysk.

W rozmowie z dziennikarzem GW komisarz odnosi się również do kwestii unijnego planu ograniczania emisji CO2. Jego zdaniem plany te prócz przyczyn związanych z ochroną klimatu, mają również na celu uniezależnianie UE od pozaunijnych źródeł energii: gazu i ropy naftowej. - Proponujemy o 20 proc. więcej odnawialnych źródeł energii, o 20 proc. większe oszczędności energii, więcej biopaliw - argumentuje Verheugen.

Zdaniem komisarza, energochłonna część europejskiego przemysłu zostanie potraktowana w sposób "szczególny". Nie miałoby żadnego sensu zmuszać te przedsiębiorstwa, które do produkcji zużywają duże ilości energii, żeby wyniosły się poza granice UE. Bo jaki byłby tego rezultat - pyta rozmówca GW. - Mielibyśmy jeszcze więcej zanieczyszczeń środowiska, a u nas rosłoby bezrobocie.

Verheugen twierdzi, że na razie jeszcze nie wiadomo na czym konkretnie miałoby polegać "szczególne traktowanie", ale sprawa powinna się wyjaśnić 13 lub 14 marca, podczas szczytu UE.

- Na razie panowała zgoda, żeby przemysłowi ciężkiemu - np. hutom - dawać za darmo pozwolenia na emisję CO2 w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami - mówi w wywiadzie komisarz. - Darmowych pozwoleń powinno być tyle, ile potrzeba do produkcji z użyciem najlepszych, dostępnych technologii - i to skłoni naszych przedsiębiorców do unowocześniania przemysłu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!